Doskwierają Ci wypryski po noszeniu maseczki? Dowiedz się jak usunąć maskne - nową odmianę trądziku

Regularne noszenie maseczek nie przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Wskutek braku dostępu do powietrza, mamy do czynienia z trądzikiem, który jest obecnie powszechnym problemem u części społeczeństwa. Tę dolegliwość nazywamy maskne. Jak sobie z nią poradzić?

Skóra, która jest schowana pod maseczką nie oddycha. Przy wydychaniu powietrza, dodatkowo gromadzi się na niej wilgoć, sprzyjająca rozwojowi bakterii. Jej efektem jest trądzik, zaczerwienienia i sucha skóra. Tego typu dolegliwości skórne określamy terminem maskne - zmianami na twarzy, które pojawiają się przy noszeniu maseczek. Czy da się im zapobiec?

Zobacz wideo Problemy skórne z powodu noszenia maseczki. Jak ich uniknąć? [#HomeBeauty]

Czym jest maskne i co go powoduje?

Maskne to inaczej efekt uboczny systematycznego noszenia maseczek. Pojawia się w miejscu, gdzie skóra miała bezpośredni kontakt z maseczką. Jego objawy to między innymi: zaskórniki, otarcia i wypryski. Szczególnie narażone na takie zmiany są nos, żuchwa oraz policzki. Osoby, które cierpiały na trądzik różowaty powinny szczególnie uważać. Nieprzyjemne objawy pojawiają się wskutek zatkania porów - maseczka ogranicza dostęp do świeżego powietrza, przez co szybciej poci się skóra. To środowisko idealne do rozwoju grzybów i bakterii. Maskne może być również sygnałem informującym o uczuleniu na materiał. Nasza skóra jest nieustannie pocierana o maseczkę i dlatego mogą występować liczne podrażnienia. 

Jak pozbyć się maskne nie rezygnując z maseczki?

Zakrywanie nosa oraz ust za pomocą maseczki to powszechna metoda walki z koronawirusem. W ten sposób chronimy siebie i otoczenie. Niepożądanym objawom można jednak zapobiec, stosując poniższe rady.

  • Systematyczne mycie twarzy powinno obejmować poranek i wieczór, ale również sytuację w ciągu dnia, kiedy mamy spoconą twarz po zdjęciu maseczki. Unikajmy przy tym pocierania twarzy, która w obecnych czasach jest bardzo wrażliwa. Odstawmy produkty zawierające alkohol. Ten składnik nie pomoże w procesie leczenia. Dobry wpływ będzie miał natomiast kwas salicylowy - łagodny środek złuszczający.
  • Nawilżajmy twarz kremami, które nie zapychają porów. Sprawdzą się te o konsystencji żelowej. Dermatolodzy rekomendują także krem z filtrem. 
  • Ograniczajmy nakładanie makijażu, gdyż nadmiar kosmetyków kolorowych może hamować proces leczenia. Jeśli jest on konieczny, sięgajmy po produkty mineralne. 
  • Regularnie pierzmy maseczkę wykonaną z tkaniny, używając przy tym bezzapachowych środków. W przypadku maski jednorazowej - nie zakładajmy jej ponownie. Temperatura prania powinna wynosić 60 stopni. W odkażaniu pomoże także prasowanie maseczki. Jeśli możemy, zdejmijmy maseczkę na pewien czas. 
  • Wybierzmy odpowiednią maskę, pamiętając o tym, że nie może ona być zbyt obcisła. Zwróćmy uwagę także na materiał - bawełna lub inna miękka tkanina nie spowodują podrażnień. Dobra maska powinna być wykonana z co najmniej dwóch warstw. 
Więcej o: