Sebum jest substancją, która sama w sobie nie jest szkodliwa. Znajduje się nie tylko na twarzy, ale i na plecach, klatce piersiowej, kolanach oraz przedramionach. Mimo wielu szkód, które wywołuje swym nadmiarem, pełni także dobre funkcje, z których nie zdajemy sobie sprawy. O jakich korzyściach mowa?
To inaczej płaszcz łojowy skóry. Gruczoły te nie są wydzielane jedynie na wewnętrznej części dłoni oraz stóp. Sebum składa się z mieszanki lipidowej, będącej częścią skóry właściwej. Tworzą ją tłuszcze, sterole i woski. Na jego intensywność wpływają geny, tryb życia oraz hormony. Po osiągnięciu pełnoletności ilość sebum zaczyna spadać. Skóra staje się wówczas odsłonięta i narażona na czynniki zewnętrzne. Kobiety po menopauzie nie posiadają już płaszcza łojowego, dlatego muszą większą wagę przykładać do systematycznej pielęgnacji. Jaką rolę pełni sebum dla naszego ciała?
Dzięki obecności sebum skóra nie jest matowa i cienka. Zyskuje na zdrowym blasku, lecz przy obecności nadmiernej ilości tej substancji wygląda niekorzystnie. Ten problem można jednak zniwelować.
TOP produkty, które pomogą ci zadbać o skórę
Łój skórny w nadmiarze może uprzykrzać życie. Objawia się tłustą skórą, która ma tendencję do niezdrowego blasku. Mamy do czynienia wówczas z zaskórnikami, rozszerzonymi porami i trądzikiem. Kluczem przy naprawianiu skóry jest nawilżenie. Do najczęściej popełnianych błędów należy wysuszanie cery kosmetykami z dużą ilością alkoholu. Jakie nawyki warto zatem wdrożyć do rutyny pielęgnacyjnej?
Przy niedoborze sebum natomiast, który objawia się cienką i pomarszczoną skórą, zaleca się oprócz zbilansowanego sposobu odżywiania, wykonanie badań pod kątem pracy hormonów.