Opadająca powieka - co to takiego, skąd się bierze, jak sobie z nią radzić?

Opadająca powieka jest schorzeniem, które pojawia się głównie u osób starszych. Może też wystąpić u dzieci - wówczas ma zwykle podłoże genetyczne i wymaga interwencji chirurga. Czy opadająca powieka to tylko defekt kosmetyczny? Jak sobie z nią radzić?

Co to jest opadająca powieka?

Chcąc dowiedzieć się, co to jest opadająca powieka, natkniemy się na termin ptoza. Ptoza oznacza opadnięcie powieki, wywołane nieprawidłowym działaniem mięśni powieki oka. Schorzenie to dotyczy wyłącznie górnej powieki i może występować jednostronnie lub obustronnie. Opadanie fałdu powieki tworzy wrażenie oka otwartego tylko częściowo. Często taka przypadłość jest rodzajem defektu kosmetycznego, który nie wymaga interwencji chirurgicznej i z którym można radzić sobie za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jednakże ptoza przyczynia się do zwężenia szpary powiekowej, prowadząc do częściowego zasłonięcia gałki ocznej. Nadmiernie opadająca powieka może przesłaniać źrenicę, przez co zawężone zostaje pole widzenia. Tu już nie można mówić o defekcie kosmetycznym. Jeżeli stan zawężenia pola widzenia utrzymuje się dłużej, może prowadzić do osłabienia widzenia bądź astygmatyzmu. Osoba dotknięta silnym opadaniem powieki, starając się dobrze widzieć, może nienaturalnie przechylać głowę do tyłu, bądź podnosić brwi. Takie zachowanie, zwłaszcza u dzieci, może prowadzić do deformacji w obrębie kręgosłupa szyjnego. W takich przypadkach leczenie chirurgiczne powinno zostać wdrożone jak najszybciej.

Opadająca powieka – przyczyny

Dlaczego u niektórych pojawia się opadająca powieka? Przyczyny tego schorzenia mogą być zróżnicowane. Ptoza może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Ptoza wrodzona spowodowana jest najczęściej nieprawidłowym rozwojem mięśnia dźwigacza powieki. Objawia się już u małych dzieci (aczkolwiek można ją zaobserwować również u dzieci starszych) i zwykle kwalifikuje się do leczenia. Ptoza nabyta w wielu przypadkach spowodowana jest zmianami inwolucyjnymi rozcięgna (zanikanie) czy też zerwaniem jego przyczepu. Krótko mówiąc najczęściej wynika ona z procesów starzenia się zachodzących w naszym organizmie. Już po 25. roku życia zmniejsza się ilość włókien kolagenowych w organizmie. Ponieważ skóra powiek jest najcieńsza i najsilniej wystawiona na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, łatwo się przesusza i traci swoją jędrność i elastyczność. To tu utrata włókien kolagenowych jest najdotkliwiej widoczna. Z kolei tkanki mięśni z wiekiem stają się coraz słabsze, przez co coraz gorzej radzą sobie z utrzymaniem opadającej skóry powiek. Jeśli jeszcze na dodatek wystąpiła nagła utrata wagi – to opadnięcie powieki jest tylko kwestią czasu.

Najczęstsze przyczyny wystąpienia opadającej powieki, prócz starzenia się organizmu, to:

  • nadmiar skóry,
  • nagła utrata wagi,
  • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki,
  • uszkodzenie nerwu okoruchowego,
  • uszkodzenie jądra nerwu w mózgu,
  • uszkodzenie unerwienia gałek ocznych,
  • porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu,
  • stres (i niedotlenienie komórek w jego wyniku),
  • nawykowe tarcie oczu,
  • noszenie niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych (zwłaszcza zbyt twardych) lub zbyt długie noszenie soczewek,
  • powikłanie zabiegów wewnątrzgałkowych bądź operacji powiek,
  • cukrzyca,
  • zmiany nowotworowe.

Warto wiedzieć, że opadanie powieki może być także objawem chorób, takich jak:

Opadająca powieka – makijaż i pielęgnacja, które mogą pomóc

Jeśli naszym problemem jest opadająca powieka – makijaż może pomóc. Opadająca powieka zdecydowanie dodaje kobiecie lat, osoba z tym problemem wygląda na wiecznie znużoną i dodatkowo niezadowoloną z życia. Jeśli nie ma podstaw do chirurgicznej interwencji, poprawę wyglądu można uzyskać z pomocą odpowiednio wykonanego makijażu. Ważne jest, by nie obrysowywać całego oka ciemną kredką lub cieniem, bo taki zabieg zmniejsza optycznie oko i wydaje się ono głębiej osadzone. Umiejętnie wykonana kreska na górnej powiece, użycie dwóch cieni z tej samej tonacji kolorystycznej oraz dobrze wytuszowane rzęsy mogą natomiast sprawić cuda.

Nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji powiek. Jej podstawą jest nawilżanie. Krem lub żel powinien być przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji skóry wokół oczu, najlepiej jeśli to kosmetyk do opadających powiek. Powinien posiadać składniki wspomagające produkcję elastyny i kolagenu, najskuteczniejszy będzie krem w postaci serum. Kosmetyk należy nakładać od wewnętrznego kącika w kierunku górnej powieki, a następnie kierować się naokoło i z powrotem do wewnętrznego kącika oka. Można go delikatnie wklepać, warto sięgać po niego kilka razy w ciągu dnia.

Zobacz wideo Pielęgnacja pod makijaż. Podpowiadamy, jak przygotować skórę

Makijaż dla opadającej powieki – jak go wykonać?

Jak wykonać odpowiedni makijaż dla opadającej powieki? W pierwszej kolejności należy nałożyć na powiekę bazę pod cienie do powiek. W ten sposób zapobiegniemy zbieraniu się cienia w załamaniu powieki. Następnie nakładamy jaśniejszy cień na całą ruchomą powiekę, a przy zewnętrznym kąciku oka kierujemy się również w górę, w kierunku brwi. Ten sam cień nakładamy też na dolną powiekę: od wewnętrznego kącika, aż do połowy dolnej powieki. Ciemniejszy cień nakładamy na górną część powieki ruchomej do połowy wysokości dzielącej powiekę od brwi. Pokrywamy nim również pozostałą część dolnej powieki. Dobrze by oba cienie stanowiły różne odcienie tego samego koloru, najlepiej sprawdzą się brązy. Warto wykonać też kreskę ciemną kredką bądź eyelinerem – powinna ona być szersza w zewnętrznym kąciku oka, uniesiona ku górze i wyciągnięta na zewnątrz, w kierunku skroni. Całość dopełnią dokładnie wytuszowane rzęsy, zwłaszcza w zewnętrznym kąciku oka. Warto w zewnętrznym kąciku dokleić kępkę sztucznych rzęs.

Więcej o: