Suche i popękane pięty to problem wielu kobiet. Zwalcz go za pomocą 3 kroków

Borykasz się z suchą skórą w okolicy pięt? Nie przejmuj się - istnieje wyjście z tej sytuacji. Jedwabiste i gładkie pięty to efekt sytematycznej pielęgnacji. Jak zatem uporać się z popękanymi piętami?

O tym obszarze kobiety często zapominają. Życie w pośpiechu, dużo słońca i słonej wody to tylko niektóre przyczyny suchej i popękanej skóry. Wiosną i latem odsłaniamy nasze stopy, wkładając lekkie sandały lub klapki, dlatego warto zadbać o okolicę pięt już teraz. Jak się do tego przygotować?

Zobacz wideo Kaloryczny, ale zdrowy! Olej kokosowy nie tylko w kuchni

Suche i popękane pięty - poznaj 3 kroki, które poprawią stan Twojej skóry

Naskórek na piętach tworzy się szybciej niż na pozostałych partiach ciała. Przez to nie jest w stanie samodzielnie się złuszczyć, dlatego trzeba go wspomóc odpowiednią pielęgnacją. 

1. Na początku zmiękcz stopy w ciepłej kąpieli. Użyj do niej specjalnej soli, która odświeża i uelastycznia skórę. Możesz dodać także odrobinę aromatycznego olejku naturalnego. Po zaledwie 10 minutach moczenia stóp zauważysz, że pięty zostaną mocno wygładzone. Dla lepszego efektu możesz potrzymać stopy dłużej w kąpieli. 

2. Złuszcz martwy naskórek za pomocą peelingu i pumeksu. Wykonuj okrężne ruchy, które pobudzą krążenie i przygotują skórę do wchłaniania substancji aktywnych. Możesz samodzielnie przygotować peeling korzystając z cukru, miodu, kawy i oleju kokosowego. W ten sposób stworzysz ekonomiczną oraz aromatyczną mieszankę, która czyni cuda ze skórą.

3. Pięty nie posiadają gruczołów łojowych, dlatego należy je dokładnie nawilżać. Sięgnij po gotowy krem z mocznikiem lub naturalny olej, na przykład arganowy lub jojoba. Pomocny będzie także odżywczy balsam do ciała. Możesz owinąć na noc stopy bawełnianymi skarpetami, aby nie zabrudzić łóżka. Rano zauważysz, że Twoje pięty będą miękkie i gładkie.

Co przyczynia się do popękanych pięt?

  • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej - stanie na twardej powierzchni może prowadzić do powstawania bruzd, a nawet otwartych i bolesnych ran. Jeżeli musisz przebywać w pozycji stojącej, koniecznie zadbaj o obuwie z odpowiednią wkładką.
  • Buty na obcasie - nienaturalne ułożenie stopy powoduje pękanie pięt. Szczególnie niebezpieczne są obuwie na cienkiej podeszwie, które powodują zwiększony nacisk na tę wrażliwą okolicę. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, najlepiej wybrać wygodniejszą parę.
  • Zbyt duża masa ciała prowadzi do bólu stawów, kolan, kręgosłupa oraz stóp. Skóra pięt pod wpływem nadprogramowych kilogramów rozszerza się i dlatego pęka. Przy tym schorzeniu pomogą buty ortopedyczne oraz oczywiście zbilansowana dieta wraz z aktywnością fizyczną.
  • Choroby skóry - powszechnym schorzeniem jest łuszczyca, która powoduje pękanie pięt. Jest to następstwem zaburzenia nawilżenia skóry i niedoboru substancji nawilżających w naskórku. 
Więcej o: