Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? W jaki sposób im zaradzić?

Zmywasz stary manicure i zauważasz białe plamki na paznokciach. To dość powszechny problem u wielu kobiet. Co oznacza taki znak? Czy należy się go bać? W tym artykule dowiesz się co stoi za nieciekawym zabarwieniem płytki.

Piękny manicure to zasługa sprawdzonego produktu, dobrej techniki oraz zdrowej bazy, którą stanowi gładki paznokieć. Mówi się, że stanowi on zwierciadło zdrowia. Częstym problemem u kobiet są białe plamki na płytce, których nie da się zmyć zmywaczem i innymi specyfikami służącymi do czyszczenia paznokci. Co oznacza taki wygląd płytki i jak go zmienić? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zobacz wideo Czy można malować paznokcie w ciąży?

Białe plamki na paznokciach - skąd się biorą i co oznaczają?

Niezależnie od kształtu i długości paznokcia, biała plama i tak może się pojawić. W jakiej postaci? Tego typu przebarwienia występują pojedynczo lub grupowo. Zdarzają się przypadki, kiedy pokrywają całą płytkę paznokcia. Ta zmiana, która pojawia się u dzieci i dorosłych może być przyczyną niedoboru:

  • cynku,
  • wapnia,
  • żelaza,
  • witamin z grupy B

Niedobór witamin i minerałów to niejedyna przyczyna problemu. Białe plamki to także efekt mikrourazu, który może mieć miejsce nawet przy zdejmowaniu paznokci akrylowych. Takiej zmiany na płytce nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone białe plamki mogą prowadzić do: bielactwa prążkowanego paznokci, grzybicy, pleśnicy oraz paznokci Muehrckego, które charakteryzują się białymi pasami. Ostatnie ze schorzeń stanowi objaw zmniejszenia zawartości albumin w osoczu. To nic innego jak białka, które są odpowiedzialne za zachowanie właściwego ciśnienia koloido-osmotycznego, transport metabolitów i działanie antyoksydacyjne. Każde z wymienionych powikłań nie jest niczym przyjemnym, dlatego nawet najdrobniejszych zmian w obrębie paznokcia nie należy lekceważyć. Białe plamy mogą oznaczać również anemię, problemy żołądkowe, niską odporność, gruźlicę czy zatrucie metalami ciężkimi. Nieleczone dolegliwości mogą przerodzić się w poważny problem, który utrudni nam codzienne funkcjonowanie.

Victoria Beckham kolekcją ze Spice Girls wspiera LGBT+. Jak wygląda koszulka za 400 zł? Victoria Beckham kolekcją ze Spice Girls wspiera LGBT+. Jak wygląda koszulka za 400 zł?

TOP PRODUKTY DO PIELĘGNACJI CIAŁA

Białe plamki na paznokciach - jak leczyć?

Przy zmianach w zabarwieniu płytki u rąk i u stóp należy wyeliminować źródło problemu, co w efekcie przyniesie zdrowy wygląd paznokcia. Przykładowo należy wdrożyć suplementację, zdrową dietę, leczenie dermatologiczne lub podologiczne. Przy urazach mechanicznych, które powodują białe plamki należy uzbroić się w cierpliwość i stosować cienką warstwę odżywki lub wybraną kurację regenerującą. To tak jak z siniakiem - uszkodzona skóra potrzebuje czasu na regenerację. Problem można jedynie zatuszować, a nie zlikwidować jednym ruchem. Większość kobiet w celu zakamuflowania dolegliwości, decyduje się na manicure w ciemnym kolorze, na przykład w czarnym, bordowym lub granatowym.

Małgorzata Rozenek pokazała, jak pracuje zdalnie Małgorzata Rozenek o trudach pracy zdalnej z Meksyku. "Z leżaka prowadzę firmę"

Modne szorty na lato 2021

Więcej o: