Biorąc pod uwagę, jakie zalety dla zdrowia i urody skóry ma mezoterapia igłowa, cena tego zabiegu nie wydaje się zbyt wygórowana, choć w pierwszej chwili może nieco odstraszać. Pamiętajmy jednak, że mezoterapia igłowa to jeden z najbardziej znanych i popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na iniekcji substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, mikroelementy czy peptydy biomimetyczne, bezpośrednio do skóry właściwej rejonu ciała poddanego zabiegowi. Zabieg wykonuje lekarz, wprowadzając odpowiednio dobrany preparat przy pomocy strzykawki o cienkiej igle (bądź specjalnego pistoletu). Nakłucia oddalone są od siebie o 0,5 do 1,5 cm. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut i najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (skóra znieczulana jest specjalnym kremem bądź sprayem). Celem mezoterapii jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów w skórze, poprawa mikrokrążenia, stymulacja komórek do produkcji nowych włókien kolagenowych i wzmocnienie naskórka. Mezoterapia może być stosowana także w redukcji cellulitu lub w przypadku nadmiernego wypadania włosów i łojotoku. Koszt zabiegu zależy od różnych czynników: użytego preparatu, obszaru poddanego zabiegowi, ilości zabiegów w serii. Pojedynczy zabieg mający na celu odmłodzenie skóry pod oczami to wydatek około 300 złotych, ale w większości przypadków ceny zabiegów kształtują się od 500 złotych wzwyż.
Warto pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej. Są nimi:
Warto wiedzieć, że w przypadku takich zabiegów, jak mezoterapia igłowa, efekt nie jest widoczny natychmiast. Bezpośrednio po zabiegu skóra może wyglądać niezbyt zachęcająco: widoczne są miejsca po iniekcjach, może się pojawić opuchlizna, bądź utrzymujące się przez kilka dni zasinienia. Niemniej po kilkunastu godzinach od zabiegu skóra staje się wygładzona i bardziej napięta. Aby jednak zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, a efekty były widoczne i utrzymały się dłużej, wskazane jest wykonanie serii zabiegów. Zwykle rekomenduje się zaaplikowanie od trzech do sześciu takich zabiegów, wykonywanych w równych odstępach czasu, na przykład co dwa tygodnie. Oczywiście, częstotliwość zależy od wieku pacjenta, młoda skóra może poprzestać na jednej serii rocznie, skóra dojrzała powinna otrzymać co najmniej dwie serie w ciągu roku. Warto wiedzieć, że zaletą mezoterapii jest nie tylko dostarczenie skórze substancji odżywczych, które nie są w stanie przeniknąć przez naskórek aplikowane w postaci kremów i innych kosmetyków, ale także pobudzenie jej komórek do samodzielnej pracy nad utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia i odżywienia skóry.
Mezoterapia skóry głowy jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów odżywczych dla skóry głowy. Ponieważ dogłębnie regeneruje, odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów, ma ona znaczący wpływ na zahamowanie ich wypadania oraz pobudzenie wzrostu nowych. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest nieprawidłowym odżywianiem się, zmianami hormonalnymi, ciążą i laktacją, nadmiernym stresem, słabym krążeniem bądź ekspozycją na nadmierne promieniowanie słoneczne, jeśli mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego (androgenowym), plackowatym lub rozlanym, to są to wskazania do zastosowania mezoterapii skóry głowy. W tym wypadku metoda ta polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy substancji pobudzających wzrost włosów i hamujących ich wypadanie. Są to głównie leki przeciwzapalne, ale także witaminy i substancje odżywcze. Zestaw leków zawsze dobierany jest indywidualnie i zgodnie z potrzebami pacjenta. Do iniekcji stosowana jest strzykawka z bardzo cienką igłą (bądź specjalny pistolet), a zastrzyki wykonywane są w odstępach od pół do półtora centymetra. Nakłucia są umiarkowanie bolesne, przed zabiegiem zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe w kremie lub sprayu. Po zabiegu wykonywany jest masaż, który sprawia, że wstrzyknięte w skórę składniki są w niej równomiernie rozprowadzone. W terapii intensywnej stosuje się jeden zabieg tygodniowo przez okres dwóch miesięcy, później, pielęgnacyjnie, zalecany jest jeden zabieg miesięcznie przez 3 do 6 miesięcy. Po zabiegu należy ograniczyć używki, stosować zalecone preparaty do pielęgnacji skóry, nie korzystać z sauny i solarium oraz stosować się do zaleceń lekarza, który zabieg przeprowadził.
Mezoterapia igłowa twarzy stosowana jest przede wszystkim jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Dzięki temu zabiegowi można zniwelować drobne zmarszczki oraz oznaki zmęczenia skóry, a szczególnie często mezoterapii poddawane są okolice oczu i bruzd nosowo-wargowych. Nie ulega wątpliwości, że zabieg poprawi kondycję skóry: zwiększy jej elastyczność, poprawi nawilżenie i odżywienie, rozjaśni. Ponadto, wstrzyknięte substancje odżywcze pobudzą procesy naprawcze w skórze. Warto jednak pamiętać, że skóra po zabiegu może być obrzęknięta, mogą pojawić się zaczerwienienia, mikrourazy czy zasinienia. I choć z reguły znikają po sześciu godzinach od zabiegu, bardziej wrażliwa skóra może dochodzić do siebie do trzech dni, a zasinienia mogą się utrzymywać nawet przez kilka dni. Dlatego taki zabieg najlepiej jest wykonywać w piątkowe popołudnie, przed weekendem spędzonym w domu. Nie powinno się korzystać z mezoterapii igłowej podczas miesiączki, zaś po zabiegu przez kilka dni należy unikać ekspozycji na słońce, złuszczania, sauny, a także spożywania ostrych potraw i picia alkoholu. Należy również mieć na względzie, że najlepsze efekty daje seria zabiegów. Ilość i częstotliwość wizyt w gabinecie zależeć będzie od wieku i kondycji skóry, ale z reguły jest to od 3 do 6 zabiegów, wykonywanych w odstępach od 2 do 4 tygodni.
Zobacz też: Kwas laktobionowy - niezastąpiony w kosmetyce