Maseczka z miodem na twarz to domowy (i tani) kosmetyk, znany w tradycji ludowej od lat. Miód wykazuje działanie antybakteryjne i odkażające, ale ma również silne właściwości nawilżające. Z tego względu po maseczkę z miodem mogą sięgnąć zarówno posiadaczki cery wrażliwej bądź przesuszonej, jak i osoby ze skórą tłustą czy mieszaną, również trądzikową. Warto korzystać z prawdziwego miodu pszczelego dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła. Maseczka z miodem dostarcza skórze wielu cennych składników odżywczych: witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów. Po zastosowaniu maseczki skóra staje się nawilżona, gładka i jędrna, a cera nabiera jednolitego kolorytu.
Maseczka z miodem stosowana na twarz przynosi następujące efekty:
Warto wiedzieć, że stosując miód na twarz można zastąpić wiele drogeryjnych kosmetyków. Jego właściwości sprawiają, że pomaga on w rozwiązaniu takich problemów skórnych, jak suche plamy, zaczerwienienia, a nawet trądzik. Miód nałożony na skórę działa łagodząco i zmiękczająco, ale przede wszystkim antybakteryjnie. Można z jego pomocą rozjaśnić przebarwienia skóry oraz cienie pod oczami. Zastosowanie miodu pomaga chronić skórę przed bliznami, stąd warto stosować go w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej. Zwłaszcza że nie tylko nie powoduje wyprysków ani nie zatyka porów, ale pomaga łagodzić i niwelować zmiany skórne. Twarz po zastosowaniu miodu będzie pełna blasku, a skóra gładka i jędrna, pozbawiona niedoskonałości. Należy jednak pamiętać, że miód nakładany na cerę bardzo wrażliwą może wywoływać uczucie pieczenia. Miód może też uczulać, lepiej więc przed jego zastosowaniem sprawdzić, jak skóra reaguje na kontakt z nim.
Wybierając miód na twarz dobrze jest sięgać po miód płynny. Warto też znać działanie poszczególnych jego rodzajów:
Miód na włosy można dodawać do gotowych produktów drogeryjnych albo samodzielnie przygotowywać z niego płukanki, odżywki bądź maski. Zawarte w miodzie witaminy, minerały, enzymy, kwasy organiczne i związki polifenolowe wykazują korzystne działanie dla włosów: bakteriostatyczne, antyoksydacyjne, antyalergiczne i przeciwzapalne. Dzięki temu miód zastosowany bezpośrednio na skórę głowy nie tylko wzmocni włosy, ale także zmniejszy ich łamliwość, ochroni przed ich wypadaniem i wpłynie stymulująco na ich porost, z uwagi na korzystne oddziaływanie na cebulki włosowe. Zapobiegnie także infekcjom i chorobom skóry głowy, takim jak choćby łuszczyca czy łupież. Miód jest świetnym lekarstwem na przesuszone włosy: nawilża, a dodatkowo zatrzymuje wilgoć we włosach. Warto mieć na uwadze, że użycie miodu nie przynosi natychmiast spektakularnych efektów – na rezultaty stosowania miodu w pielęgnacji włosów trzeba poczekać zwykle kilka tygodni, jednak kondycja włosów poprawi się wówczas znacząco, a efekt ten utrzyma się przez bardzo długi czas. Miód na włosy należy aplikować w formie rozcieńczonej, można wymieszać go z wodą i potraktować jako płukankę do włosów, można także przygotować rodzaj odżywki lub maski do włosów. Zawartość miodu nie powinna przekraczać połowy składu takiej mieszanki. Ciekawą opcją jest wymieszanie miodu z oliwą pół na pół i rozprowadzenie mikstury na całej długości włosów, szczególnie uwzględniając końcówki. Można pozostawić mieszankę na włosach na pół godziny, a następnie należy ją dokładnie spłukać. Osoby, które chcą rozjaśnić włosy, przy okazji je wzmacniając, powinny na włosy nałożyć odżywkę z miodu i soku z cytryny. Natomiast włosy ze skłonnością do przetłuszczania warto wypłukać wodą z miodem i octem jabłkowym.
Maseczka z miodu na twarz może mieć rozmaite właściwości, zależnie od tego, z czym połączy się miód. Oto kilka przepisów:
Maseczka nawilżająca
Składniki:
Składniki dokładnie wymieszać, nałożyć na twarz, rozprowadzić. Pozostawić na 20 do 30 minut, spłukać letnią wodą. Można stosować nawet codziennie.
Maseczka dla skóry wrażliwej
Składniki:
Składniki wymieszać, nałożyć na twarz, pozostawić na 10 do 20 minut, spłukać letnią wodą.
Maseczka odświeżająca
Składniki:
Składniki połączyć, wymieszać, wstawić do lodówki na 5-6 godzin. Nałożyć na skórę twarzy, pozostawić na 20 minut. Spłukać chłodną wodą, nałożyć na twarz lekki krem nawilżający.
Maseczka oczyszczająca
Składniki:
Truskawki rozgnieść i wymieszać z miodem, następnie nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyć letnią wodą po upływie kwadransa.
Maseczka rozjaśniająca przebarwienia
Składniki:
Składniki połączyć i nałożyć na przebarwienia lub na całą twarz. Zmyć po około 30 minutach i osuszyć twarz ręcznikiem.
Maseczka rozjaśniająca blizny po trądziku
Składniki:
Składniki wymieszać, nałożyć na twarz, pozostawić na 15 do 30 minut. Spłukać letnią wodą.
Maseczka wygładzająca
Składniki:
Składniki wymieszać, nałożyć na twarz, pozostawić na 15 do 20 minut, spłukać letnią wodą.
Zobacz też: Peeling do skóry głowy: właściwości. Po co go stosować?