Olejek rycynowy to substancja otrzymywana z nasion rącznika pospolitego, zawierająca estry glicerynowe kwasu rycynolowego (dlatego znany jest też jako olejek glicerynowy). Tłoczony na zimno rycynowy olej ma gęstą konsystencję i jest szeroko wykorzystywany. Właściwości olejku rycynowego od wieków doceniane były w medycynie ludowej, stosowano go jako lek na zaparcia, a także jako środek łagodzący bóle głowy, brzucha czy bóle krzyża. Obecnie wykorzystywany jest olej rycynowy w kosmetyce, ze względu na posiadane przezeń zdolności natłuszczające, wzmacniające, łagodzące, zmiękczające i regenerujące.
Zastosowanie olejku rycynowego jest bardzo szerokie. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i nawilżające, toteż używany jest do produkcji kosmetyków, olejków do masażu, mydeł oraz leków. Ale i sam olejek rycynowy kosmetyczny, dostępny w drogeriach czy aptekach, może być używany w rozmaitych dolegliwościach, leczniczo i pielęgnacyjnie. Sprawdźmy, na co olejek rycynowy pomaga:
Już nasze babki z powodzeniem stosowały na włosy olejek rycynowy. Na co konkretnie może on zaradzić? Na takie problemy, jak:
Osoby stosujące w pielęgnacji włosów olej rycynowy, działanie jego widzą wyraźnie po dłuższym stosowaniu. Ich włosy stają się lśniące, grubsze, bardziej miękkie i puszyste, nabierają gęstości, nie łamią się i nie rozdwajają, szybciej też rosną. Jednakże – uwaga! – mogą stać się ciemniejsze. Jak stosować olejek rycynowy na włosy, by wykorzystać jego właściwości? Oto kilka propozycji:
Warto pamiętać, że olej rycynowy nie jest zalecany do włosów przetłuszczających się, gdyż może spowodować pogłębienie problemu. Jeśli jednak włosy przetłuszczają się u nasady głowy, a na końcach są suche, to kilka kropel oleju rycynowego można dodać do odżywki do włosów i nałożyć ją na same końce, a po 10 minutach spłukać.
Zobacz też: Peeling do skóry głowy: właściwości. Po co go stosować?
Jednym z panaceów na problemy skórne, w jakie wyposażyła nas natura, jest olej rycynowy. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz zdolność do nawilżenia i odżywienia sprawiają, że trudno przecenić jego działanie. Można stosować go w pielęgnacji cery trądzikowej oraz w leczeniu blizn potrądzikowych, świetnie sprawdza się w oczyszczaniu twarzy, a także jako kosmetyk nawilżający, odżywiający i przeciwzmarszczkowy. Wystarczy kupić olej rycynowy – zastosowanie go jest dziecinnie proste! Oto propozycje domowego SPA dla twarzy:
Okazuje się, że zamiast stosować wymyślne (i drogie) sera stymulujące wzrost i poprawiające gęstość rzęs, warto sięgnąć po olejek rycynowy. Cena buteleczki to około 10 złotych, zastosowań wiele, a właściwości wspaniałe. Również w przypadku pielęgnacji rzęs olejek rycynowy sprawdzi się doskonale. Stosowany regularnie sprawi, że rzęsy będą mocniejsze, bardziej gęste i mniej skłonne do wypadania. Zregeneruje też rzęsy po zabiegach henny lub stosowaniu tuszu do rzęs. Działanie to zawdzięcza obecności w swoim składzie kwasów: rycynowego, omega-6, omega-3 i stearynowego. Olejek rycynowy jest idealną odżywką dla kobiet marzących o pięknych, długich i gęstych rzęsach. Ważne jest jego regularne stosowanie, ale pierwsze efekty można zaobserwować już po około tygodniu. Po miesiącu kondycja rzęs znacznie się poprawi, a pełna kuracja odżywcza powinna trwać trzy miesiące.
Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy? Przede wszystkim: ostrożnie. Olejek rycynowy może bowiem podrażniać oczy, powodując ich zaczerwienienie i łzawienie. Kosmetyk najlepiej nakładać starą szczoteczką po tuszu, powoli i ostrożnie. Przed nakładaniem dobrze jest ogrzać buteleczkę w dłoniach, wówczas olejek przyjmie konsystencję łatwiejszą do aplikacji. Należy nakładać go na rzęsy rano i wieczorem. Na efekt warto poczekać!
Zastanawiając się, na co jest olejek rycynowy, nie należy też zapominać o brwiach. Stosowany systematycznie na brwi olejek rycynowy pozwala na ich zagęszczenie i odżywienie. Dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym olejek rycynowy stymuluje wzrost włosków na brwiach. Systematycznie nakładany nie tylko wspomaga wzrost, ale i zapobiega wypadaniu włosków. Aby uzyskać piękne i gęste brwi, należy wykazać się cierpliwością, ale efekt powinien wynagrodzić wszelkie niedogodności. Olejek rycynowy można nakładać na brwi przy pomocy patyczka higienicznego lub szczoteczki po tuszu do rzęs. Przed nałożeniem należy oczyścić twarz z resztek makijażu i zanieczyszczeń. Nakładać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nadmiar olejku rycynowego należy usunąć z brwi, by nie dostał się do oka. Jeśli przed nałożeniem olejku użyje się gliceryny, dodatkowo zwiększy się jego skuteczność. Nakładany wieczorem, pozostawić na brwiach na całą noc i rano zmyć ciepłą wodą.
Olej rycynowy w kosmetyce ma bardzo bogate zastosowanie – jest w stanie zadbać nie tylko o naszą skórę i włosy, ale także o paznokcie. Zwłaszcza gdy się łamią i rozdwajają, a ich płytka jest zniszczona przez produkty stosowane do wykonania manicure. Regularne stosowanie olejku rycynowego na paznokcie zadziała dwojako: po pierwsze nawilży i wygładzi skórki wokół nich, po drugie wzmocni, odżywi, zregeneruje i uelastyczni paznokcie. Jest to możliwe dzięki obecności w olejach roślinnych, takich jak olej rycynowy, kwasów tłuszczowych. Wieczorem, po wykonaniu obowiązków domowych, warto każdy paznokieć otoczyć watką nasączoną olejkiem, następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i spędzić w nich minimum pół godziny.
Zobacz też: Manicure japoński- piękny połysk bez ingerencji w płytkę, czy to możliwe?