Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zarywamy noc? Zaskakujące wyniki badań

Jakie są skutki niewysypiania się i jak długo możemy je odczuwać? Niedawno sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie badań 23 respondentów monitorowano przez 21 dni.

Często możemy spotkać się z opinią, że osiem godzin snu to najlepszy eliksir młodości i urody. Problemy z koncentracją, zmniejszona wydajność, pogorszenie samopoczucia, poszarzała cera oraz podkrążone oczy. Tego typu objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy nasz organizm nie wypoczywa. Kilka lat temu w raporcie sporządzonym przez pracowników szwedzkiego instytutu Karolinska mogliśmy przeczytać, że osoby wyspane, które śpią przynajmniej osiem godzin na dobę są postrzegana jako zdrowe, atrakcyjne i młodsze niż wskazywałaby na to metryka. Z kolei zmęczenie i niewyspanie odbiera powab i urodę.

Zobacz wideo Rozświetlający makijaż krok po kroku

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zarywamy noc?

Jakie są skutki niewysypiania się i jak długo możemy je odczuwać? Niedawno sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie badań 23 respondentów monitorowano przez 21 dni. Pod uwagę brano m.in.  EKG, pracę mózgu. Wykonywano także test Stroopa. Trzytygodniowe badania zostały podzielone na okresy. Pierwszy trwał cztery dni. Wówczas badani spali tyle godzin, ile potrzebowali. Uzyskane wyniki pokazywały stan, do którego można było później się odnosić. Drugi etap trwał dziesięć dni. Tym razem badani spali o 30 procent krócej, niż wynosiło ich zapotrzebowanie. Z kolei w trakcie ostatniego tygodnia sprawdzano, jak środkowy etap wpłynął na organizmy badanych osób.

Zaskakujące wyniki badań

Jakie wnioski pojawiły się po przeprowadzeniu badań? Okazało się, że udało się ukończyć je tylko 13 osobom. Pozostali nie byli w stanie poradzić sobie z tak małą dawką snu przez 10 dni. Niedobór snu w ich przypadku wiązał się między innymi z gorszą pamięcią i koncentracja. Co ważne, wśród tych, którzy pozostali, znajdowały się zarówno osoby, które lepiej funkcjonują wieczorem, jak i ci, którzy są najbardziej wydajni rano. Okazało się, że w trzeciej fazie badań w obu przypadkach wszystkie parametry uległy pogorszeniu. 

Co ciekawe, objawy, które wiązały się z niewyspaniem, zdaniem uczonych nie znikają dzień czy dwa po tym, gdy zaczniemy znowu normalnie się wysypiać. Dzieje się tak dopiero po tygodniu regeneracji. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: