Najprostsza odpowiedź na pytanie co to jest solarium, brzmi: urządzenie elektryczne, którego działanie opiera się na lampach. Wspomniane lampy wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) na wzór promieniowania słonecznego. Solarium przypomina tubę z wiekiem, gdzie można opalać się na leżąco. W niektórych salonach dostępne są też kabiny pionowe- podczas seansu stoimy, a lampy otaczają nas z każdej strony.
Wiemy już, co to jest solarium i jak wyglądają maszyny, czas poznać działanie tego urządzenia. Jak zatem działa solarium? Tworzy ono kopię światła słonecznego, które opala skórę z każdej strony, przy pomocy wspomnianego wcześniej promieniowania UVA i UVB.
W porównaniu do słońca solarium działa znacznie szybciej, już po jednej wizycie zobaczymy efekt opalonej skóry. Przyjmuje się, że 10 minut w solarium odpowiada 1 godzinie spędzonej na plaży w pełnym słońcu. Natomiast kilkanaście minut w solarium to jak cały dzień spędzony tylko na opalaniu. Podsumowując- co daje solarium? Przede wszystkim bardzo szybką i równomierną opaleniznę.
Z opalenizną na skróty wiąże się konkretna reakcja skóry. W przeciwieństwie do słońca solarium w bardzo krótkim czasie przenika do naskórka oraz pierwszych warstw skóry właściwej. Promienie UVB tworzą ostrzegawczy rumień na skórze, natomiast promienie UVA są odpowiedzialne za nieodwracalne zmiany. Efekty solarium to oprócz opalenizny też pewne skutki uboczne. Więcej na ten tema piszemy poniżej.
Oto negatywne właściwości solarium:
Solarium zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem w przypadku osób, które mają bardzo jasną karnację lub uczulenie na słońce. Z korzystania z solarium wyklucza też duża ilość znamion. Przeciwwskazania do korzystania z solarium to także:
Solarium ogólnie nie jest dobrym pomysłem na uzyskanie opalenizny, oprócz przyśpieszonego procesu starzenia narażamy się na ryzyko poważnych chorób skóry. Solarium powinno być traktowane jako bardzo sporadyczne wsparcie (jednorazowa sesja powinna być bardzo krótka). Ile czasu można się opalać w solarium? Maksymalnie 15 min. W przypadku cyklu wizyt pamiętajmy, że skórę należy najpierw przygotować, opalanie zaczynamy więc od 5 minut, które z czasem zwiększamy do 10 i 15. Nie można korzystać z solarium kilka razy w ciągu jednego dnia, a w tygodniu dopuszczalne są maksymalnie trzy wizyty. Pamiętajmy też, że solarium to niejedyny sposób na złoty odcień skóry, aktualnie na rynku dostępne są nie tylko samoopalacze, ale też dedykowane bronzery do skóry, które pełnią rolę makijażu do ciała i oprócz opalenizny ukryją też wszelkie niedoskonałości.
Zobacz też: Jak zmyć samoopalacz? Poznaj skuteczne domowe sposoby, które zdejmują opaleniznę