Odpowiedź na pytanie, co to jest sauna, można rozpatrywać pod różnym kątem. Podczas gdy dla jednych będzie to po prostu zaparowany pokój, dla innych sauna jest prawdziwą terapią dla ciała i duszy. Jak działa sauna i jakich można oczekiwać efektów? W skrócie chodzi o relaks, ale benefitów jest znacznie więcej.
Warto wiedzieć, że występuje kilka rodzajów sauny, są to między innymi:
Spośród wymienionych wyżej saun najbardziej popularne są sauny fińskie i parowe. W przypadku ostatnich temperatura oscyluje w granicach 45-60°C, a wilgotność powietrza dochodzi nawet do 100 proc. Saunę fińską z kolei charakteryzuje najwyższa temperatura, czyli 85-120°C i wilgotność powietrza na poziomie zaledwie 10 proc.
Sercem sauny jest piec z kamieniami, które mogą rozgrzać się nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Jak działa piec w saunie i jak można regulować jego pracę? Całość monitoruje regulator elektroniczny, który pozwala na kontrolę czasu pracy pieca i różnicy temperatur. Samo pomieszczenie rozgrzewa się aż do 120 stopni Celsjusza z wilgotnością na poziomie 10 proc. (sauna sucha).
Ile czasu można przebywać w saunie? Wizyta nie powinna przekraczać kilkunastu minut, po gorącej sesji należy ochłodzić się w wodzie. Bardzo popularna jest beczka z zimną wodą. Cały cykl terapii gorącem należy powtórzyć dwa lub trzy razy.
Prozdrowotne działanie sauny potwierdzają liczne badania:
Jakie są widoczne efekty stosowania sauny? Regularne sesje w saunie przyczyniają się do oczyszczenia skóry i są polecane osobom, które mają problemy z trądzikiem oraz łuszczycą. Skóra staje się lepiej ukrwiona, przez co zyskuje ładny koloryt i gładką powierzchnię. Sauna sprawia też, że blizny są mniej widoczne, a rany szybciej się goją.
Czy sauna odchudza? Zdecydowanie tak, już jedna wizyta w saunie pomaga spalić 300 kcal. Należy jednak podkreślić, że najlepsze efekty można osiągnąć przy odpowiedniej diecie oraz dzięki ćwiczeniom.
Poniżej prezentujemy listę przeciwwskazań do korzystania z sauny, warto sprawdzić, czy terapia gorącą parą będzie dla nas bezpieczna: