Jak szybko rosną włosy i co zrobić żeby regenerowały się szybciej?

Włosy rosną średnio o centymetr w ciągu miesiąca - nie oznacza to jednak, że w przypadku każdej osoby jest dokładnie tak samo. Od czego zależy porost włosów i co można zrobić, aby odbywał się szybciej? Podpowiadamy w naszym artykule.

Przeglądając kolorowe magazyny lub profesjonalnie wykonane zdjęcia kobiet o pięknych, zadbanych i długich włosach, niejedna osoba zastanawia się zapewne: jak długo rośnie włos i ile czasu zajmuje zapuszczanie tak długich pukli? 

Zobacz wideo Jak pielęgnować włosy zimą? Co zrobić, gdy się elektryzują i nadmiernie przetłuszczają?

 Jak długo rośnie włos - ile wynosi średnia?

Odpowiedź na to pytanie, mimo iż nieoczywista w każdej sytuacji, wskazuje na to, że średnio miesięcznie nasze włosy przyrastają o centymetr. Nie oznacza to jednak, że przypadku każdej osoby sytuacja wygląda identycznie. Wracając do idealnie wyglądających włosów, musimy mieć świadomość, że poza długością posiadają one jeszcze jedną, podstawową cechę: są zadbane.

Okazuje się, że u osób, które poświęcają wiele uwagi swoim włosom - odpowiednio je pielęgnując i odżywiając - miesięczny porost może wynosić nawet dwa centymetry. To zupełnie odwrotnie, niż włosy tych z nas, którzy zupełnie o swoje pukle nie dbają. W takich przypadkach niejednokrotnie nie ma co liczyć nawet na ten centymetr miesięcznie.  

Przeczytaj więcej informacji na temat pielęgnacji włosów na stronie głównej Gazeta.pl.

'Płynne włosy' "Płynne włosy" pokochały gwiazdy. Ten trend odmieni wasze kosmyki

Ile rosną włosy? Od czego to zależy?

Ile rosną włosy? Okazuje się, że porost włosów nie jest identyczny u każdego, ale ma na to wpływ kilka czynników i to nie tylko ten związany z genetyką. Co zatem powoduje, że włosy rosną zbyt wolno? Zobaczmy:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • choroby skóry głowy, czyli np. łojotokowe zapalenie skóry;
  • brak snu, zmęczenie i chroniczny stres;
  • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu;
  • uboga dieta i zbyt małe nawodnienie organizmu;
  • brak dbałości o kosmyki lub stosowanie preparatów pielęgnacyjnych o nieodpowiednim składzie, m.in. tych z dodatkiem barwników, substancji zapachowych czy silikonów, które mogą podrażniać skórę głowy;
  • częste stosowanie urządzeń do stylizacji, tj. suszarka, lokówka czy prostownica, które używane nieumiejętnie mogą osłabiać strukturę włosa lub całkowicie ją niszczyć.

Kosztuje 3 zł, a działa jak drogie zabiegi. Hit, który zapobiega wypadaniu włosów (zdjęcie ilustracyjne) Kosztuje 3 zł, a działa jak drogie zabiegi. Hit, który zapobiega wypadaniu włosów

Jak szybko odrastają włosy - fazy wzrostu włosów

W zrozumieniu tego, jak szybko odrastają włosy, bardzo pomocna może się okazać wiedza na temat istnienia faz wzrostu włosów. Okazuje się bowiem, że włosy to twory o złożonej strukturze. Zasadniczo składają się one z: łodygi, korzenia włosa i mieszka włosowego. Ten ostatni jest - niejako - motorem napędowym całego cyklu wzrostu. 

Na cykl wzrostu włosa składają się trzy fazy. Jakie? Zobaczcie sami:

  1. Anagen (faza wzrostu) - to faza aktywnego wzrostu włosa w mieszku włosowym, czas jej trwania uwarunkowany jest genetycznie i wynosi od 2 do 7 lat. Co ciekawe, w normalnych warunkach na skórze głowy 90 proc. włosów jest w fazie anagenu.
  2. Katagen (faza zaniku) - to czas trwający ok. 14-21 dni i następujący zawsze po fazie wzrostu. W tym okresie w korzeniu włosa zachodzą rozmaite przemiany. Zanika wówczas macierz włosa, a sam włos wypychany jest w kierunku powierzchni skóry. Zasadniczo, ok. trzy proc. włosów na naszej głowie znajduje się właśnie w tej fazie.
  3. Telogen (faza wypadania) - to okres, w którym włos jest zupełnie zrogowaciały i nie podlega już żadnym przemianom. Przez czas trwający 60-90 dni cebulka będzie coraz cieńsza, aż w końcu wypadnie - wypchnięta przez nowy włos powstający na jego miejscu - najczęściej odbywa się to podczas mycia lub czesania. W fazie telogenu znajduje się 13 proc. włosów. 
 

Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej?

Bez względu na poszczególne fazy wzrostu włosa, bo przecież te będą występowały zawsze i to niezależnie od nas, mamy wpływ na zdrowie, kondycję i na szybkość ich wzrostu. Okazuje się, że codzienne zabiegi na włosy nie musza być drogie i czasochłonne, a dodatkowe witaminy i zmiana diety wpłynie również na zdrowie całego naszego organizmu, a włosy będą jego niezwykle cenną wizytówką. Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej?

  • Zastosować odpowiednią dietę - czyli dostarczanie dużej ilości białka i produktów bogatych w: cynk, miedź, magnez, witaminy A, E i C oraz te z grupy B, a także kwasy omega 3. Pamiętajmy zatem, aby często sięgać po: pełnoziarniste pieczywo, zielone warzywa, jajka, orzechy, kaszę gryczaną i jaglaną, natkę pietruszki, brokuły, dynię,  pomidory, morele, marchew, pomarańczach, szpinaku, jagodach, kakao i kapustę.
  • Stosowanie maseczek - zarówno tych gotowych, np. w postaci ampułek, jak i samodzielnie wykonanych, np. maseczki z jajka czy zawiesiny powstałej z zalania wodą siemienia lnianego.
  • Masaż skóry głowy - który możemy wykonywać samodzielnie przy pomocy własnych dłoni, szczotki z miękkim włosiem lub udając się do specjalistycznego salonu fryzjerskiego.
  • Mycie głowy odpowiednim do naszych włosów szamponem z zastosowaniem metody OMO (odżywienie - mycie - odżywienie) - polegającej na nałożeniu odżywki na końcówki włosów od ucha w dół zaraz po zwilżeniu włosów wodą, następnie umycie szamponem wyłącznie górnej partii głowy i zmycie całości. Ostatnią fazą jest ponowne nałożenie odżywki na całej długości włosów, pozostawienie jej na ok. 2 min. i ponowne spłukanie.
 
Więcej o: