Przemarznięte dłonie - jak zregenerować skórę? Cztery domowe sposoby na suchą skórę rąk

Przemarznięte dłonie to problem, z którym można poradzić sobie domowymi sposobami. Szukasz skutecznej ochrony? Sprawdź, jak zmiana nawyków oraz odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.

Jak pielęgnować dłonie zimą? Sprawdź kilka prostych patentów i domowych przepisów na przemarznięte suche dłonie, które sprawdzą się właśnie teraz.

Zobacz wideo Kilka kroków do idealnie gładkich dłoni. Naturalna pielęgnacja domowymi składnikami

Przemarznięte suche dłonie - zimowa codzienność 

Zimą skóra dłoni narażona jest na duże skoki temperatury - opuszczając w pośpiechu ciepły dom przed spotkaniem z siarczystym mrozem, zapominamy często o rękawiczkach. Po powrocie wiele osób popełnia też częsty błąd i zimne dłonie rozgrzewa pod gorącą wodą. Brak czasu oraz wygoda nie sprzyja też kremowaniu. 

Przemarznięte dłonie - objawy. Na co zwrócić uwagę? 

Zanim odpowiemy na pytanie, co będzie skuteczne na popękane dłonie, wcześniej warto zastanowić się, jak czytać znaki ostrzegawcze. Pielęgnacja na wczesnym etapie może zaoszczędzić nam wielu zmartwień. Poniżej kilka objawów przemarzniętych dłoni: 

  • pieczenie, 
  • uczucie szczypania, 
  • skóra wyjątkowo czuła na dotyk.

To pierwsze efekty przemarznięcia - na tym etapie wystarczy po prostu odpowiednio zadbać i zabezpieczyć skórę. Sytuacja może zrobić się poważna, gdy dojdzie do odmrożenia. W tym przypadku wyróżniamy cztery stopnie - od bladej skóry po uszkodzenia mechaniczne. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Przemarznięte suche dłonie - proste patenty 

Jak nie doprowadzić do przemarznięcia? Poniżej prezentujemy listę porad do wykorzystania w życiu codziennym. 

Jak pielęgnować skórę dłoni zimą?  

  • Nawilżanie wymaga czasu. Zamiast nakładać grubą warstwę kremu nawilżającego tuż przed wyjściem z domu lub tuż przed nałożeniem makijażu, warto postawić na kilka dłuższych sesji w ciągu tygodnia. Nawilżające spa dla dłoni można zorganizować na przykład podczas oglądania telewizji lub na noc. Rano wystarczy odrobina kremu ochronnego.  
  • Krem do rąk oraz rękawiczki zawsze pod ręką. Dodatkową parę rękawiczek warto mieć na przykład w torebce lub samochodzie. To samo dotyczy kremu - dwie lub trzy mniejsze tubki w pracy i w domu to gwarancja, że będziemy o pielęgnacji pamiętać. 
  • Przemarznięte suche dłonie to często efekt rozmów telefonicznych prowadzonych na dworze, tymczasem wystarczy rozmowę przenieść do auta lub w zaciszny korytarz najbliższego budynku. 
  • Prostym i skutecznym patentem na zmarznięte dłonie, na przykład po przyjeździe do biura, jest oczywiście kubek aromatycznej kawy. 

Co na suche dłonie? Proste, domowe przepisy 

  1. Regenerację bogatą w kwasy tłuszczowe zapewni olej kokosowy oraz bawełniane rękawiczki. To propozycja, która szczególnie sprawdzi się podczas snu. 
  2. Oliwa z oliwek dolana do wody plus kilka kropel cytryny sprawi, że skóra dłoni będzie nawilżona i jednocześnie rozjaśnimy przebarwienia.  
  3. Ekspresowy sposób to liść aloesu przecięty na pół - wystarczy posmarować nim dłonie. Ta niepozorna roślina doniczkowa zapewni prawdziwą ulgę dla skóry. 
  4. Co nas suche dłonie, gdy oprócz nawilżenia zależy nam na odżywieniu? Miód z dodatkiem sody oczyszczonej oraz cytryny potrafi zdziałać cuda. Wystarczy taką maseczkę nałożyć na ok. 20 minut i później zmyć pod ciepłą wodą. 

Co na popękane dłonie? SOS dla skóry 

Gdy nie ma czasu na domowe maseczki, warto sięgnąć po profesjonalne produkty, które nie tylko nawilżą skórę, ale przyniosą uczucie ulgi i przyśpieszą proce leczenia. 

  • Kremy na bazie aloesu wspomagają proces gojenia ran. 
  • Produkty ze skoncentrowanym kwasem hialuronowym zapewniają nawilżenie w głębokich warstwach skóry.  
  • Okłady z kremu na bazie emolientów skutecznie natłuszczą skórę i jednocześnie pomogą odbudować jej naturalną ochronę. 

Przemarznięte dłonie - pielęgnacja. Uwaga na porządki 

Sucha skóra dłoni to nie tylko efekt spacerów bez rękawiczek, ale też reakcji alergicznych na silne środki czystości. Pielęgnacja i ochrona dłoni musi zacząć się dużo wcześniej, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Częstym problem jest na przykład płyn do mycia naczyń, po którym skóra staje się bardzo sucha. Zanim połączymy nasze problemy z tym prozaicznym zajęciem, może upłynąć sporo czasu, tymczasem to bardzo częsta dolegliwość. Dlatego zawsze warto wybierać delikatne i ekologiczne produkty, a przed użyciem silnych środków nie zapominajmy o rękawiczkach. 

Więcej o: