Kosmetyczne hity 2022, w które warto zainwestować. Te kremy to ratunek dla każdej cery

- Stawiamy na rozsądny minimalizm - mówi w rozmowie z kobieta.gazeta.pl kosmetolog Edyta Kozioł, komentując trendy na rok 2022. Zdradza przy tym, które kosmetyki mają najlepsze działanie przeciwstarzeniowe i powinny znaleźć miejsce w naszych kosmetyczkach.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

- W ostatnim czasie wśród klientek i klientów gabinetów kosmetycznych można zaobserwować wyraźny trend - klienci poszukują teraz przede wszystkim prostych i mało skomplikowanych rozwiązań dotyczących pielęgnacji skóry. Po "szale" na pielęgnację 10 kroków, która nie zawsze przynosiła zadowalające efekty, przyszła pora na minimalizm -- mówi w rozmowie z kobieta.gazeta.pl kosmetolog Edyta Kozioł, komentując najgorętsze trendy w pielęgnacji cery w roku 2022.

Zobacz wideo

Trendy w pielęgnacji na 2022 rok

Jak tłumaczy, miejsce koreańskiej pielęgnacji, która w ostatnich latach przeżywała prawdziwy rozkwit popularności na całym świecie, zajęła teraz bardziej świadoma pielęgnacja, podyktowana przede wszystkim realnymi potrzebami skóry. - Stawiamy teraz przede wszystkim na kilka uniwersalnych, acz kluczowych produktów - podkreśla.

Jednym z takich produktów, a jednocześnie najbardziej zauważalnych teraz trendów w świecie beauty jest z pewnością krem z filtrem, po który do tej pory sięgaliśmy wyłącznie w okresie letnim. Jak jednak podkreśla mgr Kozioł, należy używać go cały rok, bez względu na panującą za oknem aurę. - Poza promieniowaniem UVB, które nie ma zdolności do przenikania przez szyby czy chmury, występuje jeszcze promieniowanie UVA, z którym mamy do czynienia cały rok, bez względu na panującą za oknem pogodę. Potrafi ono wnikać do głębokich warstw skóry właściwiej i niszczyć białka podporowe, takie jak kolagen czy elastyna, które stanowią swego rodzaju "rusztowanie" skóry i odpowiadają za zachowanie jej młodego wyglądu. Udowodniono naukowo, że ciągła ekspozycja na promieniowanie UVA może przyspieszyć proces starzenia się skóry aż o 80 %, dlatego krem z filtrem, to tak naprawdę najlepszy krem przeciwstarzeniowy, jaki istnieje - wyjaśnia.

Innym produktem, który coraz częściej pojawia się w naszych kosmetyczkach, jest też serum z witaminą C. - To silny antyoksydant, który chroni skórę przed zanieczyszczeniem środowiska - tłumaczy mgr Kozioł. Jak wyjaśnia, należy nakładać je na dzień, pod krem z filtrem, co dodatkowo wzmocni jego skuteczność.

Jak mówi, wartym uwagi produktem jest też krem z retinolem, który również coraz częściej znajduje miejsce w naszych łazienkach. Jak jednak zaznacz mgr Kozioł, to produkt dla osób znających podstawy pielęgnacji. - Należy go używać z rozwagą i odpowiednio wprowadzać do pielęgnacji. Początkowo stosujemy go tylko 2-3 razy w tygodniu, nakładając 30 min. po umyciu twarzy, zawsze na noc, w ilości odpowiadającej ziarnku groszku, omijając przy tym okolice oczu - tłumaczy. Krem z retinolem uważany jest bowiem za jeden z najlepszych, tuż po wspomnianym już kremie z filtrem, kosmetyków przeciwstarzeniowych. - Nie tylko spowalnia on procesy starzenia, ale też zmniejsza widoczne przebarwienia oraz poprawia ogólną kondycję skóry, a także działa przeciwtrądzikowo - wylicza kosmetolog.

Kolejnym produktem, który zdaniem mgr Kozioł powinien znaleźć miejsce w naszej pielęgnacji, jest też krem barierowy, który świetnie sprawdzi się szczególnie w czasie wciąż trwającej pandemii, kiedy nasza skóra narażona jest na podrażnienia powodowane maseczkami. - Skutecznie ochroni on naszą skórę przed podrażnieniem, a także zadziała odbudowująco - wyjaśnia.

Ważnym punktem, którego nie można pominąć w przypadku odpowiedzialnej pielęgnacji twarzy, jest też odpowiednio dobrany do naszej cery kosmetyk myjący. - W przypadku kosmetyków do mycia, najważniejsze jest to, by nie naruszał on bariery hydrolipidowej skóry. Jeśli więc po umyciu twarzy odczuwamy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, to znak, że nasz kosmetyk nie odpowiada naszej cerze i powinniśmy szukać dalej - wyjaśnia.

Jak jednak podkreśla, w pielęgnacji skóry nie powinniśmy kierować się trendami, a właśnie realnymi potrzebami cery oraz udokumentowanymi naukowo działaniami składników aktywnych.

 
Więcej o: