Z półek znikną szampony przeciwłupieżowe. Zakaz sprzedaży będzie bezwzględny

Mamy złą wiadomość dla osób często zmagających się z łupieżem. Już za kilka dni ze sklepowych półek i aptek może zniknąć bardzo dużo kosmetyków przeciwłupieżowych. Wszystko przez zmiany w przepisach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już za kilka dni zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży dwóch substancji, które dotychczas używane były w niektórych kosmetykach. Jeden z nich stosowany Zakaz ich sprzedaży będzie bezwzględny. Wśród nich znajdują się między innymi szampony przeciwłupieżowe.

Zobacz wideo Jak użyć prostownicy do zrobienia loków? Tutorial krok po kroku

Anna LewandowskaStylizacja Lewandowskiej podzieliła fanów. "Trochę tandetna"

Szampony przeciwłupieżowe znikną z półek przez decyzję Komisji Europejskiej

Od 1 marca drogerie i apteki nie będą mogły oferować klientom kosmetyków zawierających lilial i pirytionian cynku. To skutek decyzji Komisji Europejskiej, która w październiku 2021 r. uznała obie substancje za rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość.

Pirytionian cynku: a szampony przeciwłupieżowe. Wiele produktów zostanie wycofanych

W szamponach przeciwłupieżowych wykorzystywany dotychczas był pirytionian cynku. Substancja ta wykazuje skuteczność w zwalczaniu pasożytniczych grzybów i bakterii. Stosuje się ją w leczeniu chorób skóry głowy, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, egzema, grzybica czy łuszczyca. Występuje też w preparatach na wypadanie włosów. Substancja ta już od jakiegoś czasu budziła wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa jednak przez jej działanie przeciwłupieżowe, była ona dotychczas dopuszczana do stosowania w preparatach spłukiwanych do pielęgnacji włosów. Zawartość pirytionianu cynku nie mogła w nich jednak przekraczać 1 proc.

Laminacja włosów galaretkąKosztuje 2 zł a efekt jest lepszy niż po laminacji za 700 zł

W jakich kosmetykach znajdziemy lilial: zakaz sprzedaży tych kosmetyków wchodzi w życie

Lilial (Butylphenyl Methylpropional) to syntetyczny aldehyd o zapachu białych kwiatów. Dotychczas stosowany był w wielu kategoriach kosmetyków m.in. w produktach myjących czy pielęgnujących. Z powodu zakazu stosowania Lilialu wycofany ze sprzedaży zostanie np. Krem Rokitnikowy i Krem Nagietkowy, o czym poinformowała firma Ziołolek, producent tych kosmetyków.

Więcej o: