Z półek znikną szampony przeciwłupieżowe. Zakaz sprzedaży będzie bezwzględny

Mamy złą wiadomość dla osób często zmagających się z łupieżem. Już za kilka dni ze sklepowych półek i aptek może zniknąć bardzo dużo kosmetyków przeciwłupieżowych. Wszystko przez zmiany w przepisach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już za kilka dni zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży dwóch substancji, które dotychczas używane były w niektórych kosmetykach. Jeden z nich stosowany Zakaz ich sprzedaży będzie bezwzględny. Wśród nich znajdują się między innymi szampony przeciwłupieżowe.

Zobacz wideo Jak użyć prostownicy do zrobienia loków? Tutorial krok po kroku

Szampony przeciwłupieżowe znikną z półek przez decyzję Komisji Europejskiej

Od 1 marca drogerie i apteki nie będą mogły oferować klientom kosmetyków zawierających lilial i pirytionian cynku. To skutek decyzji Komisji Europejskiej, która w październiku 2021 r. uznała obie substancje za rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość.

Pirytionian cynku: a szampony przeciwłupieżowe. Wiele produktów zostanie wycofanych

W szamponach przeciwłupieżowych wykorzystywany dotychczas był pirytionian cynku. Substancja ta wykazuje skuteczność w zwalczaniu pasożytniczych grzybów i bakterii. Stosuje się ją w leczeniu chorób skóry głowy, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, egzema, grzybica czy łuszczyca. Występuje też w preparatach na wypadanie włosów. Substancja ta już od jakiegoś czasu budziła wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa jednak przez jej działanie przeciwłupieżowe, była ona dotychczas dopuszczana do stosowania w preparatach spłukiwanych do pielęgnacji włosów. Zawartość pirytionianu cynku nie mogła w nich jednak przekraczać 1 proc.

W jakich kosmetykach znajdziemy lilial: zakaz sprzedaży tych kosmetyków wchodzi w życie

Lilial (Butylphenyl Methylpropional) to syntetyczny aldehyd o zapachu białych kwiatów. Dotychczas stosowany był w wielu kategoriach kosmetyków m.in. w produktach myjących czy pielęgnujących. Z powodu zakazu stosowania Lilialu wycofany ze sprzedaży zostanie np. Krem Rokitnikowy i Krem Nagietkowy, o czym poinformowała firma Ziołolek, producent tych kosmetyków.

Więcej o: