Tatuaż jest ważnym elementem wizerunku wielu osób. Wraz z rosnącą aprobatą społeczną tatuaże zajmują coraz większą powierzchnię ciała. Dawne pojedyncze malunki na ramieniu zamieniły się w pełne rękawy. Co więcej, coraz częściej można spotkać też osoby z tatuażem na twarzy, a nawet gałkach ocznych, ale ten ostatni przykład to niebezpieczne ekstremum, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Wróćmy do klasycznej wersji tatuażu, ile czasu goi się tatuaż i jak powinno wyglądać prawidłowe gojenie tatuażu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części artykułu.
Ile czasu goi się tatuaż - od kiedy można wrócić do standardowych zajęć?
Ile czasu goi się tatuaż? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona dodatkowo od różnych czynników. Standardowe ramy czasowe gojenia tatuażu można określić mniej więcej na 2-3 tygodnie. Gojenie większych malunków może potrwać nawet do sześciu tygodni.
Zobacz wideo
Dbanie o świeżo wykonany tatuaż. Wskazówki od profesjonalisty
Jak przebiega proces gojenia tatuażu?
- Na początku tatuowane miejsce jest typową raną, z której wydzieli się osocze. Na tym początkowym etapie kluczową rolę odgrywa dezynfekcja.
- Następnie tatuaż zaczyna swędzieć i na jego powierzchni mogą pojawić się strupki, których nie można zdrapywać. Pojawienie się strupka oznacza prawidłowy proces gojenia. Na tym etapie sprawdzą się preparaty kojące.
- Ostatni etap to złuszczanie, kiedy strupki zaczynają odpadać, proces powinien odbywać się samoistnie bez ingerencji, to co możemy zrobić to nawilżać skórę.
Gojenie tatuażu - lista czynników
Od czego konkretnie zależy długość procesu rekonwalescencji? Poniżej prezentujemy listę czynników, które mogą skrócić lub wydłużyć gojenie tatuażu.
- Indywidualna zdolność do regeneracji - pierwszym testem, który powie nam, jak długo będzie goił się tatuaż, jest własna historia gojenia ran i zadrapań. Osoby, które w przeszłości nie miały problemu w tym zakresie, mogą od razu założyć krótszy okres.
- Proces gojenia przyśpieszy preparat, który należy nałożyć cztery godziny po zabiegu, najpierw z tatuażu zdejmujemy folię, następnie przemywamy malunek wodą, osuszamy i nakładamy preparat. Folię należy nałożyć ponownie, gdy tatuaż będzie wystawiony na działanie czynników zewnętrznych.
- W pierwszych tygodniach z tatuażem rezygnujemy też z kosmetyków, które zawierają w swoim składzie alkohol. Bardzo dobrą alternatywą będą naturalne preparaty z witaminami, które korzystnie wpływają na stan naskórka.
- Negatywny wpływ na gojenie tatuażu mogą mieć też promienie słoneczne. Tatuaż chronimy więc kremem z filtrem (50).
Zobacz też: Tatuaż na palce- poznaj najciekawsze wzory