Dokuczają Ci suche usta? Przyczyny tego problemu mogą być zaskakujące. Poradzi sobie z nimi domowy balsam

To zimą najczęściej dokuczają nam suche usta. Przyczyny tego problemu nie zawsze tkwią jednak w porze roku. Są również inne czynniki, które mogą sprzyjać jego nasilaniu. Jednym ze sposobów, które pomoże nam temu przeciwdziałać jest domowy balsam do ust. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wykorzystać resztki szminki? Podpowiadamy

Nie tylko mróz, ale też długotrwałe narażenie ust na promieniowanie słoneczne może spowodować ich suchość i pękanie. Bywa to problem nie tylko estetyczny, ale zdarza się, że również bolesny. Są to najczęściej spotykane, jednak niejedyne przyczyny. Jak temu zapobiegać? Podpowiadamy. 

Dlaczego mamy suche usta? Przyczyny mogą tkwić nie tylko w pogodzie

Suche usta mogą być także efektem odwodnienia organizmu. Nie spożywanie wystarczającej ilości płynów może skutkować utratą wilgoci ust, a wtedy skóra staje się napięta i zaczyna pękać. Równie częstym problemem jest zły dobór kosmetyków. Warto zerknąć, czy nasz balsam do ust na pierwszych pozycjach w składzie ma substancje pielęgnujące, a nie zapachowe. Jednak nie tylko szminka może doprowadzić do suchości ust, ale także płyn do płukania czy nawet pasta do zębów. Zaleca się więc odstawienie nowego kosmetyku czy też preparatu na przynajmniej tydzień, aby zobaczyć czy objawy ustąpią. 

Najlepszym kosmetykiem na suche usta będzie domowy balsam 

Chcąc być całkowicie pewni składu balsamu do ust, najlepiej jeśli przygotujemy go sami. Wiele produktów potrzebnych do jego przyrządzenia znajduje się w kuchni. Ten przepis na domowy balsam to mieszanka właściwości pielęgnacyjnych, antybakteryjnych oraz ochronnych. Należy przygotować: 

  • łyżkę oleju kokosowego,
  • 1/2 łyżki masła kakaowego,
  • 1/2 łyżki masła shea,
  • 1/2 łyżeczki miodu,
  • 1/3 łyżeczki witaminy E w płynie,
  • 1/2 łyżki naturalnego kakao w proszku lub cynamonu.

Wszystkie składniki rozpuszczamy w kąpieli wodnej do połączenia. Następnie przelewamy płyn do małego, zamykanego pojemniczka. Zostawiamy do ostudzenia na około godzinę. Po tym czasie balsam jest gotowy do użytku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: