Lwia zmarszczka. Jak sobie poradzić z bruzdą, która sprawia, że zawsze wyglądamy na niezadowolonych?

Lwia zmarszczka to charakterystyczna bruzda, która sprawia, że wyraz twarzy przyjmuje bardzo poważny charakter. Dzięki ruchom mięśni twarzy wyrażamy emocje, myśli, nastrój, przeżycia, a także postawę wobec drugiego człowieka. Niestety gwałtowne ruchy mięśni powodują, że z biegiem czasu skóra układa się w określony posób. To powoduje utrwalanie się zmarszczek, m.in. lwiej zmarszczki.

Lwia zmarszczka: co oznacza i jak powstaje?

Lwia zmarszczka występuje na środku czoła, dokładnie pomiędzy oczami. Zmarszczki na czole są naturalną odpowiedzią na jego marszczenie. Ma to miejsce, gdy wyrażamy zdziwienie, zamyślenie, niepewność, zaniepokojenie czy gniew. Skóra na czole, pod wpływem wyrażania tych emocji, marszczy się poziomo, układając się w kilka bruzd lub pionowo, tworząc linię zwaną lwią zmarszczką.  Co oznacza lwia zmarszczka? Ta charakterystyczna bruzda nadaje twarzy wyraz wiecznie zachmurzonego oblicza i efektu niezadowolenia. Oczywiście to najczęściej tylko wrażenie odbiorców. Nie ma to związku z codziennym samopoczuciem, w większości wypadków o poziomych czy pionowych zmarszczkach decydują nerwy skórne. Są one bardziej lub mniej elastyczne, co jest efektem spuścizny genetycznej po przodkach.

Inną przyczyną powstawania lwiej zmarszczki jest wpływ promieniowania UV na skórę. Nierównomiernie rozłożone elastyna i kolagen w skórze, przyczyniają się do powstania określonego wzorca zmarszczek.

Sucha skóra Skóra sucha - jak o nią właściwie dbać i jakie preparaty stosować?

Kolejny czynnik to stres, który dominuje nad innymi doznaniami i bezwiednie nakazuje układać się skórze twarzy w określony sposób, a tym samym powodować naturalną skłonność do pogłębiania się zmarszczek. Nie do końca potwierdzony, ale bardzo możliwy czynnik to palenie papierosów. Przyczynia się ono do powstawania zmarszczek wokół ust. Fakt ten bezpośrednio nie wpływa na lwią zmarszczkę. Udowodniono jednak, że zwężone przez palenie papierosów naczynia krwionośne dostarczaj w okolice czoła mniej natlenioną krew, co powoduje jej słabsze odżywienie.

Lwia zmarszczka: jak się pozbyć?

Przeraża Cię nieestetyczna lwia zmarszczka? Jak się pozbyć tego defektu urody? Niestety podczas codziennych czynności nie sposób uniknąć marszczenia czoła, mrużenia oczu czy śmiechu, uruchamiającego nerwy całej twarzy. Jednak, gdy nauczymy się rozluźniać mięśnie twarzy, zmarszczki przez długi czas nie będą się pogłębiać, a skóra pozostanie gładka i jędrna.

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • jeżeli zauważysz, że przy czytaniu lub oglądaniu TV mrużysz oczy, przebadaj je u okulisty. Być może potrzebne są Ci okulary, a niekontrolowane mrużenie oczu sprzyja pojawieniu się lwiej zmarszczki,
  • unikaj silnego słońca - jeżeli jest to niemożliwe, zawsze zakładaj przy wyjściu na dwór dobre okulary przeciwsłoneczne,
  • zdenerwowanie, gniew, zaniepokojenie - te emocje powodują bezwiedne marszczenie czoła. Staraj się, by nie trwało to zbyt długo, kontroluj sytuację,
  • pij dużo wody, aby nawilżać skórę "od środka",
  • unikaj dymu papierosowego, który powoduje niszczenie tlenu w naczyniach krwionośnych,
  • zmień dietę - pożywienie bogate w błonnik i antyoksydanty pozwola na prawidłowy metabolizm i pobudzą produkcję kolagenu w organizmie.
Zobacz wideo Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]

Lwia zmarszczka: masaż może być pomocny

Pielęgnuj skórę twarzy dobrymi i sprawdzonymi kosmetykami z kolagenem. Zalecany jest także regularny masaż na lwią zmarszczkę.

Lwia zmarszczka: kwas hialuronowy

Jeżeli lwia zmarszczka już powstanie, trudno się jej pozby. Przeszkadza Ci lwia zmarszczka? Kwas hialuronowy to dobry ratunek. Wypełnienie bruzd tym preparatem powoduje wygładzenie ich i wyraźne spłycenie. Efekt może utrzymać się do 1,5 roku, ale po tym czasie zabieg trzeba powtarzać.

Lwia zmarszczka a botoks

Sprawdzony zabieg na lwią zmarszczkę to toksyna botulinowa. Botoks na lwią zmarszczkę po wstrzyknięciu w skórę paraliżuje nerwy i blokuje przewodnictwo mięśniowe. Dzięki temu skóra wygładza się, a zmarszczki zupełnie znikają. Ma to także niewielki skutek uboczny. Nawet przy największym wysiłku, okolica twarzy poddana zabiegowi pozostaje nieruchoma, przypominając plastikową maskę. Efekt botulinowy utrzymuje się do 6 miesięcy, a po tym terminie należy zabieg powtórzyć.

Młody wygląd twarzy to kwestia genów czy szczęścia? W pewnym sensie tak, chociaż wiele osób, które zawdzięczają go zabiegom medycyny estetycznej wciąż się do tego nie przyznaje HIFU/Uthera, czyli nieinwazyjny lifting twarzy. Jak wygląda zabieg i jakich efektów można się spodziewać?

Taping twarzy: lwia zmarszczka

Marzy Ci się gładsza i młodsza skóra, ale przeszkadza w tym lwia zmarszczka? Taping twarzy (kinesiotaping) to profesjonalny zabieg z zakresu kosmetologii. Jest to czynność polegająca na przyklejeniu specjalnych taśm klejących do twarzy w okolicach zmarszczek, które chcemy wygładzić. Naciągnięcie taśmy do pożądanego efektu i przyklejenie jej w celu zabezpieczenia pozwala na czasowe wygładzenie skóry. Nie jest to metoda trwała, ale stosowana jednocześnie z ćwiczeniami mięśni twarzy, masażem oraz jogą twarzy, w pewnym stopniu przyczynia się do spłycenia lwiej zmarszczki, ponieważ rozluźnia mięśnie.

Zobacz też: Fotoodmładzanie - co to jest, na czym polega zabieg? Efekty fotoodmładzania

Więcej o: