Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Opuchlizna twarzy nie dotyczy tylko tego obszaru, ale może również obejmować szyję lub gardło. Jeśli nie ma żadnych obrażeń twarzy, obrzęk może wskazywać na inną nagłą sytuację. Poznaj najczęstsze przyczyny.
Zobacz wideo
Peeling szczotką na sucho. O czym trzeba pamiętać?
Co to jest opuchlizna twarzy?
Obrzęk twarzy to opuchlizna spowodowana stanem zapalnym tkanek twarzy. Znana również jako obrzęk twarzy, opuchlizna twarzy jest wynikiem nienaturalnie dużego nagromadzenia płynu w obrębie twarzy, który powstaje bezpośrednio pod skórą w obrębie tkanek. Obrzęk twarzy jest najbardziej widoczny na powiekach, policzkach i ustach i zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin, choć w niektórych przypadkach może rozprzestrzeniać się na szyję i gardło.
Opuchnięta twarz - przyczyny:
- Alergie na leki. Może to nie być efekt uboczny leku, ale reakcja alergiczna organizmu. Powoduje ona obrzęk twarzy i innych części ciała.
- Ukąszenie lub użądlenie. Maleńkie stworzenia np. pszczoły, osy, pająki mogą ukąsić lub użądlić, powodując stan zapalny i podrażnienie skóry. Zwykle ustępuje po kilku godzinach lub dniach.
- Oparzenia słoneczne. Niektórzy ludzie mogą poparzyć skórę twarzy już po 15 minutach przebywania w bezpośrednim świetle słonecznym. Oprócz bolesnej i swędzącej skóry to poważne oparzenia słoneczne mogą spowodować opuchnięcie twarzy i pojawienie się pęcherzy.
- Alergia pokarmowa. Jeśli masz alergię na coś, co jesz lub pijesz to organizm zareaguje na to gdy się z tym zetknie. W ciągu kilku minut może dojść do zapalenia skóry twarzy, zwłaszcza wokół ust i oczu, a także na języku.
- Obrzęk naczynioruchowy. Jest to sytuacja, w której pod skórą, najczęściej w okolicy twarzy, zbiera się zbyt dużo płynu.
- Zapalenie zatok. Zwykle zaczyna się od zwykłego przeziębienia. Ułatwia to bakteriom zakażenie zatok. Najbardziej oczywistym objawem jest zatkany nos. Ból i obrzęk występują wokół nosa, policzków, oczu i czoła, a ich nasilenie może się zwiększać przy pochylaniu się.
- Stan przedrzucawkowy. Jeśli jesteś w ciąży i nagle spuchła ci twarz, ręce lub stopy, może to być oznaką tego poważnego stanu.
- Kontaktowe zapalenie skóry. Twarz staje się swędząca, czerwona i zaogniona po prostu po dotknięciu biżuterii, makijażu lub roślin takich jak trujący bluszcz.
Jeśli opuchlizna pogarsza się w zastraszającym tempie, staje się coraz bardziej bolesna lub utrudnia wykonywanie prostych czynności to należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.