Usta permanentne to zabieg kosmetyczny, którego wykonanie powinniśmy powierzyć wykwalifikowanej osobie. Jak wyglądają procedury przygotowawcze na makijaż permanentny ust i czy warto decydować się na niego? Poniżej zostały przedstawione wszystkie najważniejsze informacje.
Przez 3 do 5 dni przed zabiegiem należy zażywać preparaty, które zapobiegają pojawieniu się opryszczki. Jeżeli się ona pojawi, to wykonanie zabiegu nie jest możliwe. Opryszczka po makijażu permanentnym ust również może wystąpić ze względu na ingerencję w skórę i osłabienie jej odporności, dlatego również po zabiegu należy przyjmować tabletki. Dla lepszej chłonności pigmentu, zalecane jest wykonanie delikatnego peelingu ust oraz posmarowanie ich kremem nawilżającym na dzień przed zabiegiem.
Przed przystąpieniem do samego zabiegu przeprowadzany jest wywiad z klientką. Zostaje ona przepytana w kwestii możliwych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, takich jak np.:
Klientka otrzymuje również informacje o pielęgnacji po zabiegu, m.in. czym smarować usta po makijażu permanentnym. Zostaje również wybrany odcień pigmentu, który wpływa na to, jaki kolor będą miały wykonane usta permanentne. Kolory naturalne są pożądane, ważne jest bowiem, aby uzyskać jak najbardziej subtelny efekt.
Na początku wykonywany jest obrys ust konturówką w celu wyznaczenia ich docelowego kształtu. Gdy kształt zostanie zaakceptowany przez klientkę, rozpoczyna się wykonywanie makijażu.
Zabieg makijażu permanentnego ust trwa około 60 do 90 minut. Należy nie przekraczać tego czasu, ponieważ może to spowodować nie tylko dyskomfort klientki, lecz także trudności z przyjęciem barwnika. Po około miesiącu należy wykonać uzupełnienie barwnika, które jest wliczone w cenę zabiegu.
Każda osoba ma inny próg bólu i inaczej go odczuwa na różnych częściach ust. Zabieg uznawany jest za dość nieprzyjemny, jednak używane w jego trakcie znieczulenie znacznie łagodzi ból.
Decydując się na makijaż permanentny ust, gojenie należy potraktować priorytetowo, aby później cieszyć się z efektów zabiegu. Należy postępować zgodnie z zaleceniami linergistki, która doradzi m.in. to, czym smarować usta po makijażu permanentnym. Po około 3 - 5 dniach od wykonania zabiegu usta permanentne zaczynają się łuszczyć. Nie należy w to ingerować, zrywając łuszczącą się skórę. Przy zabiegach, takich jak usta permanentne, gojenie może się wiązać z opuchlizną, która powinna zejść po około 3 dniach. Należy dezynfekować usta przy kontakcie z jedzeniem i napojami.
Opryszczka po makijażu permanentnym ust może spowodować miejscowe odbarwienie się pigmentu. Strupki, które powstają mogą powodować blizny na ustach. Dlatego istotne jest przyjmowanie preparatów przeciwopryszczkowych, również po wykonanym zabiegu na makijaż permanentny ust. Gojenie się ust wiązać się będzie z kilkoma wyrzeczeniami. Nie należy korzystać z solarium, siłowni, ani basenu przez przynajmniej pierwszy tydzień, kiedy usta permanentne będą się goić. Dobrze wygojone usta permanentne utrzymują się od 2 do 5 lat.
Nieudany makijaż permanentny ust jest największą obawą przy podejmowaniu decyzji o tym, czy wykonać zabieg na usta permanentne i który gabinet kosmetyczny wybrać. W internecie można natrafić na zdjęcia przedstawiające makijaż permanentny ust przed i po, które odstraszają nieprawidłowo wykonanymi zabiegami.
Nieudany makijaż permanentny ust może oznaczać źle dobrany, przerysowany kształt ust, który znacznie odbiega od ich naturalnego wyglądu. Wykonując usta permanentne, kolory naturalne są wyznacznikiem naturalnego efektu. Dobrany zbyt intensywny kolor, o nienaturalnym odcieniu lub o złej jakości barwników, może wyglądać karykaturalnie i szpecić twarz. Należy zastanowić się, chcąc wykonać makijaż permanentny ust, czy warto ryzykować pójściem do tańszego gabinetu kosmetycznego kosztem zdrowia i wyglądu. Należy uważnie sprawdzić wszelkie opinie na temat studia, które się wybierze. Jeśli opinie są pozytywne, zdjęcia ukazują zadowalające efekty zabiegu i naturalnie wyglądające usta permanentne, a pracownicy mają kwalifikacje oraz doświadczenie, wówczas ryzyko nieudanego zabiegu spada.
Wpływ na to, jak będą ostatecznie wyglądać usta permanentne ma przebieg procesu gojenia oraz to, czy będzie się przestrzegało wszystkich wytycznych. Niestosowanie się do zaleceń może znacznie pogorszyć efekt oraz doprowadzić do dotkliwych powikłań. Mogą to być plamy w miejscach, gdzie pigment się nie utrzymał przez zdzieranie łuszczącej się skóry lub zakażenie infekcją bakteryjną przy braku dezynfekcji ust przed i po posiłku.
Zobacz też: Makijaż permanentny brwi - ile kosztuje, na czym polega, metody, opinie