Przyśpieszacz opalania dzięki zawartości tyrozyny, lub jej pochodnych takich jak: jabłczan tyrozyny czy tyrozynian glukozy aktywują tyrozynazę, która jest enzymem wspierającym proces tworzenia się melaniny (pigmentu odpowiadającego za barwę skóry czy włosów). Pod wpływem stresu oksydacyjnego wywołanego promieniowaniem UVA melanina zaczyna ciemnieć. W rezultacie zastosowanie przyśpieszacza opalania powoduje, że wystarczy zaledwie krótkotrwała ekspozycja na promienie słoneczne lub lampy UV w solarium, aby uzyskać apetyczną, zdrowo wyglądającą opaleniznę. Kosmetyk ten może mieć formę olejku w sprayu, emulsji, masła, balsamu czy kremu. Często jest również wzbogacany o pielęgnujące skórę składniki: witaminy A oraz E, olej kokosowy, olej arganowy, olej makadamia, olej konopny, olejek migdałowy, masło kakaowe, D - panthenol, proteiny jedwabiu, beta-karoten, wyciąg z marchewki, orzecha włoskiego czy aloesu. Dla jeszcze lepszej ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB warto wybrać preparat z jak najwyższym filtrem SPF, lub dodatkowo (po wchłonięciu się przyśpieszacza opalania) użyć ochronnej emulsji, z wyższym, dostosowanym do naszej karnacji filtrem SPF. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy dłuższą ekspozycję na promienie słoneczne. Przyśpieszacze do opalania to produkty przebadane i bezpieczne, jednak zaleca się ich rozważne stosowanie przez osoby o bardzo jasnej cerze, z wrażliwą skórą, pękającymi naczynkami, piegami czy licznymi przebarwieniami. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, krótko po porodzie oraz w wieku nastoletnim.
Turbo przyśpieszacz opalania to produkt, który nawet o 70 procent skróci czas niezbędny do uzyskania opalenizny. Dodatkowo przedłuży trwałość oraz wzmocni koloryt tej, już wcześniej powstałej. Preparat taki, dzięki obecności między innymi karotenoidów pobudza system obronny skóry, pielęgnuje ją i chroni przed fotostarzeniem. Warto wiedzieć, że taki kosmetyk równomiernie rozprowadzamy na skórze najczęściej co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce, lub wizytą na solarium.
Jak szybko się opalić? Jeżeli w szybki sposób chcemy się opalić, z powodzeniem możemy skorzystać z bezpiecznych domowych sposobów na ciemniejszy kolor skóry. Oto niektóre z nich:
Warto więc wprowadzić do swojej diety następujące produkty:
Na poprawę kondycji skóry i utrwalenie opalenizny wpłyną też produkty bogate w witaminę C i z grupy B takie jak: porzeczka, dzika róża, papryczka chili, acerola, cytrusy, brukselka, truskawki, jaja, produkty pełnoziarniste, wątróbka, suszone owoce, mięso drobiowe, drożdże.
Solarium, chociaż niezbyt zdrowe dla skóry, pozwoli nam na cieszenie się ładną opalenizną, gdy na zewnątrz jest zimno i pochmurno. W celu skrócenia czasu ekspozycji na szkodliwe dla skóry promienie UV polecamy zastosowanie przyśpieszacza do opalania, który będzie miał w swoim składzie składniki pielęgnujące skórę. Jeżeli preparat nie ma w swoim składzie filtrów SPF, to po jego wchłonięciu się aplikujemy na skórę emulsję z odpowiednio wysokimi filtrami. Robimy to mniej więcej na 30 minut przed wizytą w solarium. Natomiast już po wizycie warto wziąć prysznic i porządnie nawilżyć skórę np. kremem intensywnie nawilżającym. Aby utrwalić uzyskaną (w solarium lub na słońcu) opaleniznę przyśpieszacz opalania aplikujemy na skórę 1 - 2 razy w tygodniu.
Zobacz też: Opalanie domowymi sposobami - postaw na skuteczne samoopalacze. Sprawdź drogeryjne produkty