Kurze łapki. Kremy przeciwzmarszczkowe, kwas hialuronowy, a może botoks? Co pomoże rozprawić się z kurzymi łapkami?

Kurze łapki podobnie jak pierwsza zmarszczka czy pierwszy siwy włos uznawane są za oznakę przemijania młodości. Jednak nie w każdym przypadku jest to prawda, ponieważ uwarunkowania genetyczne rządzą się swoimi prawami. Co zrobić, aby opóźnić efekty starzenie się skóry i dłużej cieszyć się idealnie gładką cerą? Co na kurze łapki? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak powstają kurze łapki?

Kurze łapki to nieestetyczne zmiany, które najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i pozbawiona gruczołów łojowych. Jest nawet 3 razy cieńsza niż w innych miejscach na twarzy. To sprawia, że jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, do których można zaliczyć mimikę twarzy, a szczególnie śmiech.

Pierwsze kurze łapki pod oczami pojawiają się około 25. roku życia i spowodowane są częstym uśmiechaniem się, mrużeniem oczu w bardzo słoneczny dzień, a nawet prozaicznym mruganiem, bez którego nie można się obejść. To wszystko sprawia, że mięśnie wokół oczu z wiekiem słabną, a skóra staje się bardziej wiotka i słabiej nawilżona. Z powodu tych zależności powstają zmarszczki mimiczne zwane kurzymi łapkami. Oczy wyglądają na bardziej zmęczone, a twarz traci nieco z młodzieńczego blasku. Jednocześnie kurze łapki pod oczami w młodym wieku wskazują, że ich właściciel lub właścicielka ma pogodne usposobienie.

Zmarszczki wokół oczu mogą dodawać szczególnego uroku, ale nie zawsze są zaakceptowane przez osobę, na której twarzy pojawiają się zbyt wcześnie. Co na kurze łapki może pomóc? W takiej sytuacji  kosmetolodzy zalecają dostarczenie skórze wokół oczu składników głęboko nawilżających i odżywczych - mających na celu spłycenie zmarszczek, zlikwidowanie ich lub przynajmniej uczynienie ich mniej widocznymi.

Największy wpływ na głębokość i ilość zmarszczek wokół oczu ma zawartość w skórze kolagenu. Zaobserwowano, że od 25. roku życia, z każdym rokiem, ubywa go w skórze. To właśnie przez to pojawiają się pierwsze oznaki jej starzenia.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Co na kurze łapki? Jak im zapobiegać?

Przedwczesne powstawanie kurzych łapek może być frustrujące dla kobiet, które starają się nie myśleć o upływającym czasie. Profilaktykę, mającą na celu opóźnienie tego zwiastuna mijających lat, należy rozpocząć wcześnie, jeszcze przed 25. rokiem życia. Kurację można zainaugurować, stosując intensywnie nawilżające kremy pod oczy. Dostarczą one składników nawilżających i odżywczych, które zapobiegną szybkiemu wysuszaniu się skóry.

W okolicach 30. roku życia kremy nawilżające należy zastąpić preparatami wzbogaconymi o składniki przeciwzmarszczkowe. Regularnie stosowane kosmetyki spłycą kurze łapki na twarzy i wokół oczu.

Skórę wokół oczu, po dokładnym zmyciu makijażu, należy nawilżać. Do oczyszczenia twarzy i okolic oczu powinno używać się:

  • płynu micelarnego 
  • płynu dwufazowego.

W ciągu dnia skórę twarzy warto chronić przed nadmiernym opalaniem. Promieniowanie UV mocno uszkadza kolagen, bez którego skóra staje się wiotka i pomarszczona. Podczas silnego promieniowania słonecznego zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zapobiegną mrużeniu oczu.

Ważną rolę, przy opóźnieniu powstawaniu zmarszczek, odgrywa dieta i złe nawyki:

  • śmieciowe jedzenie,
  • palenie papierosów,
  • nadmiar alkoholu,
  • brak ruchu,
  • niewysypianie się,
  • nadużywanie cukru
  • zmęczenie i stres 

powodują zmniejszenie produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność i właściwą sprężystość skóry. Unikanie używek oraz zmiana trybu życia może poprawić ogólne samopoczucie organizmu i uelastycznić skórę.

Dobrą propozycją jest włączenie do pielęgnacji maseczek zawierających kwas hialuronowy pod oczy. Kurację płatkami można przeprowadzać co kilka dni. Taki zabieg, wykonany 2 razy w tygodniu, pomoże przywrócić skórze napięcie, blask i lepszy wygląd.

Ciekawym zabiegiem na kurze łapki jest delikatny masaż przeprowadzony wokół oczu. Poprawi on mikrokrążenie, pobudzi mięśnie do działania i uelastyczni skórę. Taki domowy zabieg, stosowany codziennie lub co drugi dzień, również przyczyni się do ujędrnienia skóry.

Zabiegi na kurze łapki

Ekstremalnym sposobem na zmarszczki jest botox na kurze łapki. W okolice oczu wstrzykuje się toksynę z botuliny. Ostrzykiwanie ma na celu porażenia nerwów skóry, które stają się nieruchome, a więc nie przyczyniają się do tworzenia zmarszczek mimicznych. Jest to inwazyjny zabieg na kurze łapki, który można przeprowadzić już na zmarszczkach dopiero tworzących się. To ułatwi ich zlikwidowanie, natomiast zmarszczki zaawansowane i głębokie zostaną wyraźnie spłycone.

Innym zabiegiem na kurze łapki jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Kwas wstrzykuje się w zmarszczki, które zostaną nim wypełnione, a tym samym przestaną być widoczne. Jest to zabieg dość kosztowny. Jego efekt trwa do 6 miesięcy.

Kolejny sposób to wszycie pod skórę nici PDO, które mają dwojakie działanie:

  • osłabiają ruchomość mięśnia okrężnego,
  • pogrubiają skórę, napinają ją, a następnie rozpuszczają się bez śladu.

Efekt zabiegu na kurze łapki nićmi PDO jest widoczny nawet przez 2 lata.

Zobacz też: Jak nakładać krem pod oczy, by zadziałał? Wiele osób popełnia ten błąd

Więcej o: