Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Poznaj skuteczne sposoby na gładką taflę

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? To pytanie, które codziennie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedzi należy szukać w samej strukturze włosa, ale też w pielęgnacji. Szukasz sposobu na gładką fryzurę? Sprawdź, co możesz zrobić.

Za stopień puszenia się włosów odpowiada ich naturalna skłonność, stylizacja oraz odpowiednia pielęgnacja lub jej brak. Jak wygładzić puszące się włosy? Zacznij od analizy. 

Sposoby na puszące się włosy - kilka słów o porowatości 

Porowatość włosów oznacza stopień odchylenia łusek, czyli warstwy zewnętrznej od warstwy wewnętrznej, którą nazywamy korą włosa. Jak do tej pory wyróżniono trzy stopnie porowatości: 

  • Włosy niskoporowate charakteryzują się domkniętą łuską, która ściśle przylega do kory włosa. Włos niskoporowaty jest więc gładki, dobrze nawilżony, dzięki czemu fryzura jest błyszcząca i się nie puszy. 
  • Włosy średnioporowate to lekko odchylone łuski, które zdradzają osłabioną kondycję. Takie włosy puszą się, szczególnie gdy w powietrzu jest zbyt duża ilość wilgoci. Średnia porowatość włosa przeważa u większości osób i jest znakiem rozpoznawczym lekko falowanych kosmyków. 
  • Wyjątkowo puszące się włosy to typ wysokoporowaty. W tym przypadku przy dotyku kosmyków można wyczuć nierówności. Łuski są nie tylko odchylone, ale też nieregularnie rozmieszczone. Włosy wysokoporowate bardzo szybko schną i są podatne na stylizację, ale brakuje im też blasku i są łamliwe.  

Oprócz powyższego opisu do określenia typu włosa można użyć dedykowanych testów dostępnych w Internecie. Po określeniu stopnia porowatości czas poznać skuteczne sposoby na puszące się włosy

Zobacz też: Jak sprawdzić porowatość włosów? Dzięki tej wiedzy lepiej zadbasz o swoje włosy

Zobacz wideo Jak zapleść włosy bez gumki?

Jak wygładzić puszące się włosy - zacznij od nawilżenia 

Podstawowym błędem w postępowaniu z puszącymi się włosami jest nadmierna stylizacja, oprócz naturalnej struktury włosa na porowatość wpływa też agresywna koloryzacja oraz wysoko temperatura. Jak wygładzić puszące się włosy?

  • Zamiast sesji z prostownicą lepiej postawić na półgodzinną przerwę z maską na bazie emolientów, które są znane z właściwości natłuszczających, co przekłada się na głębokie nawilżenie. 
  • Skuteczne będzie też olejowanie, w drogeriach dostępne są dedykowane kosmetyki na bazie naturalnych składników. Olej mieszamy z maską, następnie nakładamy na włosy i zakładamy czepek termiczny. 

Puszące się włosy - stylizacja po wykonaniu fryzury

Puszące się włosy bardzo lubią nawilżające odżywki o konsystencji mgiełki lub delikatne kremu. Można je aplikować na mokre włosy przed suszeniem lub na koniec do wygładzenia kosmyków. Do stylizacji puszących się włosów skuteczny będzie też jedwab oraz olejki, ale w bardzo małych ilościach i tylko od wysokości ucha. Przed użyciem prostownicy sprawdzą się produkty ochronne, w przypadku wysokoporowatych włosów najlepiej będzie zrezygnować z rozgrzanych płytek ceramicznych na rzecz stylizującej suszarki z zimnym strumieniem powietrza. Współczesne urządzenia zamiast temperatury wykorzystują siłę podmuchu. 

Zobacz też: Jak przyspieszyć porost włosów? Ten banalny i tani trik sprawi, że będą gęste i długie

Więcej o: