Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Utrata gęstości fryzury wiąże się z niższą samooceną, zaburzeniami obrazu ciała i zwiększonym niepokojem. Każdego dnia zrzucamy od 50 do 100 włosów. Wiele niegenetycznych przyczyn ich wypadania można skutecznie leczyć i zapobiegać, a nawet odwracać proces ich utraty. Warto również skonsultować się z lekarzem, bądź specjalistą w celu wykonania badań i postawienia jednoznacznej diagnozy.
Kiedy myślisz o wypadaniu włosów, możesz pomyśleć o wielu czynnikach m.in. tych związanych z hormonami i nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Kobiety mogą tracić ich nadmierną ilość po urodzeniu dziecka lub w okresie menopauzy, czy kiedy występują u nich zaburzenia równowagi hormonalnej.
Prawdopodobnie jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów są problemy z tarczycą. Zarówno zbyt duża ilość hormonu tarczycy (nadczynność), jak i zbyt mała (niedoczynność) może prowadzić do ich utraty. Leczenie zaburzeń często może odwrócić proces nadmiernego wypadania pasm. Również wiele innych stanów chorobowych może stanowić przyczynę, w tym:
Operacje, wysoka gorączka, utrata krwi czy poród mogą być przyczyną stresu wystarczającego do nadmiernej utraty pasm z głowy. Jeśli chodzi o stres psychologiczny, związek z nim jest mniej wyraźny. Wielu osobom przerzedza się fryzura w okresach silnego niepokoju. Przyczyny stresu fizycznego są często tymczasowe, a wypadanie włosów ustępuje w miarę zdrowienia organizmu. Możesz też wprowadzić zmianę stylu życia, np. poprzez:
Farmaceutyki mogą powodować długą listę skutków ubocznych, w tym wypadanie włosów. Leki mają różny wpływ na ludzi i nie u każdego mogą powodować takie same skutki. Najbardziej znaną przyczyną jest chemioterapia, ale są też inne:
Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów są niedobory cynku i żelaza. Wpływ może mieć również niskie spożycie następujących witamin i składników odżywczych:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.