Pandemia przyzwyczaiła nas, by samodzielnie zadbać o stan swoich włosów. Ich kondycja jest ważniejsza, niż modne cięcie czy kolor. Niewielkim kosztem można we własnym domu przeprowadzić odżywiające zabiegi, dzięki którym będziemy mogły cieszyć się nienaganną fryzurą. Wystarczy odwiedzić najbliższą aptekę lub drogerię i zaopatrzyć się w olej rycynowy. Stosują go także producenci kosmetyków. Kupisz go już za 10 złotych.
Olej rycynowy ma szersze zastosowanie, niż wyłącznie pielęgnacja. Działa łagodząco na podrażnienia, dzięki niemu łatwiej goją się rany i niweluje bóle pleców oraz stawów. Jako kosmetyk do włosów jest dedykowany osobom, które chcą uzyskać gładką, zdrowo wyglądającą taflę. Pomaga także w sytuacji, gdy chcemy przyspieszyć ich porost, a jak wiadomo, ten proces bywa długotrwały i uciążliwy. Teraz można wspomóc włosy przy ich zapuszczaniu, a jednocześnie zadbać, by odrastały mocniejsze i odporne na uszkodzenia przez stylizację. Olej sprawi również, że będą naturalnie ciemniejsze. Można stosować go także na rzęsy i brwi w przypadku, gdy w przeszłości były nieumiejętnie wyrywane i zależy nam, by były grubsze i nabrały intensywniejszego koloru. Ze względu na naturalne pochodzenie, sprawdzi się nawet u tych osób, których skóra głowy jest bardzo wrażliwa.
Olej a olejek - upewnij się, zanim kupisz!
Kupując w aptece lub drogerii olej rycynowy, zwróć uwagę na nazewnictwo. Nazwa "olejek" może oznaczać, że w produkcie znajduje się mieszanka różnych substancji, z których nie wszystkie będą pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że nie będzie miał pożądanych właściwości. Klasyczny, tłoczony na zimno olej rycynowy powinien być sprzedawany w buteleczce z ciemnego szkła. Dzięki temu zachowa swoje właściwości, które zawdzięcza kwasom tłuszczowym omega 9 i 6 i składnikowi aktywnemu - kwasowi rycynolowemu. To dzięki niemu stosując olej można przyspieszyć porost włosów i wzmocnić cebulki. Pobudza bowiem mikrokrążenie. Przeciwdziała także łupieżowi i innym infekcjom skóry głowy.
Stosowanie oleju rycynowego na włosy - jak go nakładać?
Ponieważ olej rycynowy sam w sobie ma dość gęstą konsystencję, najlepiej przed nałożeniem rozcieńczyć go przy pomocy innego kosmetyku do włosów, np. szamponu lub oleju kokosowego. Im mniej, tym lepiej - może się okazać, że zbyt dużą ilość produktu trudno będzie później wypłukać. Po olejowaniu i owinięciu głowy folią lub ręcznikiem zostawiamy produkt na czas zależny od tego, ile indywidualnie potrzebują go nasze włosy - kilka godzin, a nawet całą noc. Można także przygotować maseczkę w proporcjach 3 łyżeczek oleju rycynowego i łyżeczki olejku arganowego lub jojoba i wmasowywać ją przez kilka minut. Fani tradycyjnych, babcinych sposobów mogą połączyć olej z żółtkiem jaja i sokiem z cytryny. Mieszankę poleca się pozostawić na włosach przez ok. pół godziny.
Należy obserwować, czy stosując olej rycynowy nie przesuszyłyśmy skóry głowy. Dzieje się tak w przypadku, gdy olejujemy włosy zbyt często. Nadmiernie obciążone włosy mogą także nabrać zwiększonej tendencji do wypadania. Nie poleca się go więc osobom, które mają z tym problem. Jeśli zależy ci na utrzymaniu jasnego blondu, wybierz inny kosmetyk. Olej rycynowy naturalnie przyciemni twój odcień. Trzeba również pamiętać, że na efekty stosowania tej substancji czeka się dość długo, nawet do kilku miesięcy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.