Kosztuje 4 zł i jest dostępna w każdej aptece. Szybko radzi sobie z wypryskami i bolesnymi "wulkanami"

Trudno znaleźć równie skuteczny i tani sposób na pryszcze i bolesne ropnie. Maść ichtiolową możemy kupić w każdej aptece, za dosłowne grosze. Jej działanie można porównać do kosmetyków z wyższej półki cenowej, a nawet specjalistycznych zabiegów.

Maść ichtiolowa - remedium na różne problemy skórne

Maść ichtiolową powinien posiadać każdy, kto zmaga się z trądzikiem, czyrakami i bolesnymi podskórnymi "gulami". Ma prosty i krótki skład o kompleksowym działaniu. Za skuteczność maści odpowiada jej główny składnik — ichtiol, używany od 1886 roku w preparatach aptecznych. Ma działanie antybakteryjne, "wysusza" problem skórny i przyspiesza gojenie tkanek. Jest niezwykle skutecznie w zwalczaniu bolesnych ropni. Dzięki niej ropień szybciej i łatwiej wydobywa się na zewnątrz, a to znacząco skraca proces gojenia. Radzi sobie nawet z czyrakami, spowodowanymi obecnością gronkowca skórnego. Pomaga w leczeniu łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry, gdyż przyśpiesza gojenie się tkanki. Maść jest na tyle efektywna, że często jej zbawienne działanie jest widoczne nawet w ciągu kilku godzin. Nie zaleca się smarowania częściej niż dwa razy na dobę. 

Problematyczna konsystencja - lepiej uważać na ubrania

Brzmi idealnie? Niestety maść ichtiolowa ma jedną wadę, jest ciemnobrązowa, tłusta i bardzo brudzi ubrania. Plamy trudno odeprać, dlatego warto uważać przy jej korzystaniu. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie plasterka opatrunkowego na nasmarowane miejsce. Niektórzy narzekają też na charakterystyczny zapach, wynikający z zawartości kamfory, jednak patrząc na całościowe działanie, nie jest to duży problem.

Oprócz ichtiolu w maści znajdziemy lanolinę i wazelinę, które mają właściwości nawilżające. Ta cudowna mieszanka kosztuje zaledwie 3-4 zł i jest dostępna w każdej aptece, dlatego osoby borykające się z problemami skórnymi w zasadzie zawsze powinny mieć ją w swojej kosmetyczce. 

Maść ichtiolowa nie dla każdego. Kiedy nie stosować?

Jednak są pewne przeciwskazania co do jej użycia. Maści nie powinno stosować się na otwarte rany, u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 6. roku życia. Jeśli zdarzy się, że ropień czy wyprysk będzie bardziej bolesny, czy zaczerwieniony to należy odstawić maść i przemyć bolące miejsce, przy użyciu bardzo delikatnego żelu do mycia twarzy

Więcej o: