Powstawanie rozstępów może mieć wiele przyczyn oraz sporo czynników ma na to wpływ. Najczęściej chodzi o mechaniczne rozciąganie się włókien kolagenowych. Niektórzy mają takie predyspozycje genetyczne, inni cierpią na pewne choroby, u pozostałych zauważa się gwałtowny przyrost masy ciała. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób ich obecność stanowi źródło kompleksów. Warto jest mieć jednak świadomość, że ich usunięcie jest ciężkie, a nawet niemożliwe, dlatego lepiej zaakceptować je i pokochać swoje ciało takie, jakie jest.
Zmiany skórne, takie jak rozstępy nie znikną samoistnie. Jedyne co możesz w tym zakresie zrobić, to im zapobiegać lub leczyć, te, które już powstały. Czas wpływa na mniejszą widoczność, gdyż stają się one bledsze. Samoczynne zanikanie rozstępów lub ich całkowite usunięcie jest wyjątkowo trudne i prawie nieosiągalne. Zacznij więc działać prewencyjnie i podczas gdy zmiany są jeszcze świeże o zabarwieniu czerwonym lub sinym. To pozwoli ci nie tylko na zapobieganie powstawaniu rozstępów, ale również odbudowanie odpowiedniej struktury włókien kolagenowych.
Pielęgnacja odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu powstawaniu zmian w strukturze skóry. Warto więc pamiętać o codziennym nawilżaniu jej, natłuszczaniu oraz masowaniu. W tym celu oprócz kosmetyków sprawdzą się wszelkiego rodzaju masażery z wypustkami i specjalne gąbki. Poprawisz w ten sposób sprężystość skóry, jej kondycję, a przy okazji zmniejszysz cellulit i zapobiegniesz jego powstawaniu. Zanim zdecydujesz się na kosztowne zabiegi w salonach lub kremy sięgnij po domowe sposoby walki z rozstępami. Oto remedium z wykorzystaniem kilku naturalnych składników (oliwa z oliwek, sok z cytryny, kapsułka witaminy E, fusy z kawy lub białego cukru, olej kokosowy/masło shea).