Wystarczy 15 min dziennie, by pozbyć się drugiego podbródka. Prosty sposób na jędrną skórę

Czy wiesz, że na twarzy i szyi znajduje się ponad 50 mięśni przeplatających się ze sobą, które wraz z upływem czasu i działaniem grawitacji ulegają zwiotczeniu? Starzejemy się nie tylko dlatego, że działa na nas prawo grawitacji, a w skórze zaczyna brakować kolagenu, ale też dlatego, że mięśniowy stelaż twarzy, niećwiczony - wiotczeje.

 Z upływem lat na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki i obwiśnięcia. Mamy dla was jednak dobrą wiadomość: mięśnie można ćwiczyć w każdym wieku, tym samym spowalniając procesy starzenia, bez użycia skalpela.

Face JogaFace Joga Shutterstock

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych rezultatów?

Rozwiązaniem jest joga twarzy – japońska metoda polegająca na odpowiednim napinaniu i rozluźnianiu konkretnych mięśni. To metoda dla tych, którzy chcą zachować młody wygląd twarzy, rozluźnić spięte od stresu mięśnie. Zaznaczamy jednak, że technika ta wymaga cierpliwości, a pierwsze, subtelne rezultaty obserwować możemy po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, te spektakularne pojawią się dopiero po kilku miesiącach. Joga twarzy może być techniką relaksacyjną, redukującą napięcie i stres jest więc również polecana dla osób, które na co dzień doświadczają stresu.

 

Ile czasu dziennie musimy poświęcać na ćwiczenia?

Wystarczy piętnaście minut dziennie. Jeśli nie mamy czasu, masaż możemy rozłożyć na kilka części i stosować w różnych częściach dnia. Z czasem ćwiczenia staną się dla nas tak naturalne, jak codzienne mycie zębów.

Jak zacząć jogę twarzy samemu?

Polecamy zacząć od obejrzenia dostępnych wideo tutoriali, kursów online lub przeczytania poradników poruszających temat jogi twarzy. Poszerzając wiedzę na ten temat, będziemy mogli efektywnie, skutecznie i poprawnie wykonywać ćwiczenia w domu.

Siądź przed lustrem w pozycji siedzącej, aby kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń. Zadbaj o spokój i wygodną, wyprostowaną postawę. Przed rozpoczęciem masażu i ćwiczeń oczyść twarz dokładnie tonikiem i nawilż skórę.

Następnym krokiem będzie ogólna rozgrzewka mięśni.

Ćwiczenia będą się skupiać na konkretnych partiach twarzy (czole, okolicach oczu, policzkach, żuchwie, szyi). Całą sesję zakończ relaksacją.

Face MassageFace Massage Shutterstock

Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonać już dzisiaj

Każde z nich staraj się powtarzać 2-3 razy przez 10 s. Zaczynamy!

  1. Wypełnij policzki powietrzem, mocno napinając mięśnie. Następnie przenoś powietrze z jednego policzka do drugiego lub tylko delikatnie oklepuj policzki palcami. Po zakończonym ćwiczeniu wypuść powietrze tak, jak nadmuchuje się balonik.
  2. Oprzyj podbródek na wierzchniej stronie dłoni i delikatnie naciskaj. Wykonuj to ćwiczenie, szczególnie jeśli chcesz, by joga twarzy pomogła Ci zlikwidować podwójny podbródek.
  3. Obejmij dłońmi kości policzkowe, skronie i przestrzeń między brwiami a linią włosów. Delikatnie pociągnij skórę czoła do góry. Łokcie możesz pozostawić uniesione w powietrzu lub oprzeć je na biurku.
  4. Ułóż dłonie, imitując lornetkę. Palce wskazujące połóż na linii brwi, a kciuki na wysokości skrzydełek nosa. Dociśnij. Następnie, nie marszcząc czoła, możliwie szeroko otwieraj oczy.
  5. Uśmiechnij się szeroko, a następnie połóż palce wskazujące na zewnętrznych kącikach oczu. Napręż mięśnie pod powiekami.

Skąd wiemy, czy ćwiczymy prawidłowo?

To proste – obserwujemy twarz. Jeśli zaczyna wyglądać lepiej, to znak, że joga twarzy działa tak, jak powinna.

Więcej o: