Badania wykazały, że olejek rozmarynowy może mieć działania przeciwbólowe, podobne do leków znieczulających. Wykazuje on również wyjątkowe właściwości wzmacniające i przyspieszające porost włosów.
Rozmaryn jest ceniony nie tylko w kuchni iStock
Olejek rozmarynowy stymuluje wzrost włosów, poprawia cyrkulacje krwi oraz działa kojąco na skórę głowy. Jeśli więc zmagamy się z wypadaniem włosów oraz ich łamliwością olejek rozmarynowy to coś dla nas.
Należy jednak pamiętać, że powodów, dla których nasze włosy wypadają, może być wiele.
Polecamy, więc zawsze skonsultować się z dermatologiem, by ustalić konkretną przyczynę ich wypadania, zanim podejmiemy się regeneracji włosów w domu.
Olejek rozmarynowy jest bogatym źródłem magnezu, selenu, żelaza, potasu oraz witamin A, B oraz C. Wykazuje on silne działania przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Roślina jest bezpieczna dla diabetyków, napar na jej bazie jest polecany we wspieraniu procesu regeneracyjnego wątroby. Do tego świetnie sprawdzi się w problemach z niestrawnością, bólami żołądka oraz w przypadku zaparć.
Olejek rozmarynowy na włosy Shutterstock
Olejek rozmarynowy może być stosowany jako dodatek do szamponu, odżywki lub wcierki. Połączony z innymi olejami odżywczymi i nawilżającymi sprawdzi się również jako kompres do zabiegu olejowania włosów. Jeśli borykasz się z łysieniem, przetłuszczaniem włosów, z pewnością docenisz działanie olejku rozmarynowego. Zdolność olejku do hamowania rozwoju bakterii, grzybów i drożdży sprawdzi się natomiast w profilaktyce przeciwłupieżowej. Aplikowany na skórę w formie wcierki dogłębnie ją oczyszcza z patogenów, pobudza mikrokrążenie w komórkach skóry i stymuluje do regeneracji osłabione cebulki włosów.
Olejek z rozmarynu na włosy można także stosować jako środek do masażu skóry głowy i włosów, wykonywany na kilka-kilkanaście minut przed myciem głowy. Wówczas rozcieńczony olejek (np. w oleju jojoba) należy wsmarować kolistymi ruchami w naskórek, a po upływie 10-15 minut obficie spłukać go, następnie umyć włosy szamponem.
Olej rozmarynowy można wykonać w zaciszu domowym. Aby przygotować preparat z rozmarynem na włosy, należy kilka gałązek ziela zblendować i otrzymany proszek przesypać do szklanego, najlepiej do ciemnego słoja tak, żeby rozmaryn sięgał do połowy pojemnika.
Sproszkowany rozmaryn zalewamy olejem. Polecamy olej jojoba, kokosowy czy migdałowy. Następnie miksturę odstawiamy na minimum 2 tygodnie, pamiętając, by raz dziennie ją wymieszać. Kiedy zacznie ciemnieć i gęstnieć, należy ją przecedzić. Kosmetyk jest gotowy do użycia. W celu zachowania jego właściwości otrzymany produkt należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Olejek rozmarynowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące mamy, osoby mające problemy z nadciśnieniem i alergików. Nie zaleca się również aplikacji olejku u dzieci.