Nie poznajesz się rano? Czego NIE robić, by uniknąć porannej opuchlizny

Zdarzyło ci się obudzić, spojrzeć w lustro i się nie poznać? Opuchlizna twarzy może mieć wiele przyczyn. Nie jest to tylko kwestia estetyczna. Może być to powiązane ze zmianami hormonalnymi, reakcjami alergicznymi lub alarmować o początku choroby. Sprawdź, jak zniwelować poranną opuchliznę i jak zapobiec jej powstawaniu.

Jeśli poranna opuchlizna nie jest wywołana problemami zdrowotnymi, mamy dla ciebie kilka rad, jak sprawić, by nie budzić się z obrzękiem, a jeśli się pojawi, jak się go pozbyć.

Jeśli o poranku wita cię opuchnięta twarz, worki pod oczami, zwykle jest to wynik zatrzymywania w organizmie nadmiaru wody. Domowe sposoby i zmiana nawyków może złagodzić i zapobiec temu problemowi. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, co robisz przed pójściem spać.

sposób na worki pod oczamisposób na worki pod oczami robertprzybysz / Getty Images/iStockphoto

Odwodnienie organizmu uznawane jest za najczęstszą przyczynę nadmiernego gromadzenia się wody. Może skutkować to porannym opuchnięciem twarzy

Najczęstszą przyczyną obrzęków jest nieprawidłowe nawodnienie organizmu kiedy pod powierzchnią skóry zbiera się nadmierna ilość wody, limfy lub krwi.

Zarówno wypijanie za dużych ilości wody tuż przed snem jak i odwodnienie, mogą objawiać się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Trzeba dlatego dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu przez cały dzień. Przypominamy, że dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.

Picie szklanki wodyPicie szklanki wody Fot. Pexels

Nieodpowiednia ilość snu wpływa negatywnie na organizm. Nie tylko jesteśmy zmęczeni i osłabieni, możemy również obudzić się z obrzękiem na twarzy

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na zwiększoną opuchliznę, może być nieprawidłowa ilość snu. Jeśli śpimy za krótko lub za długo nasz organizm może gromadzić nadmiar wody.

Prawidłowy sen to podstawa!

Spanie w złej pozycji może nie tylko negatywnie wpływać na procesy trawienne oraz ból kręgosłupa. Jeśli przepływ krwi w naszym ciele jest zaburzony, może to skutkować nienaturalną opuchlizną 

Spanie w nieodpowiedniej pozycji również może wpływać na to czy budzimy się z opuchniętą twarzą, czy też nie. Leżenie na brzuchu prowadzi do ucisku narządów wewnętrznych, a co za tym idzie do problemów trawiennych. Często takiej pozycji towarzyszy podkładanie rąk pod głowę, w efekcie czego są one niedokrwione i drętwieją. Z reguły podkulamy także jedną z nóg, co skutkuje nieprawidłowym ułożeniem miednicy oraz dolnej części kręgosłupa.

Opuchnięte oczyOpuchnięte oczy Shutterstock

Wahania hormonalne są kolejną przyczyną zatrzymywania wody. Najczęściej dotyka to kobiety przed i w trakcie menstruacji 

Wahania poziomu hormonów obserwowane w czasie cyklu menstruacyjnego to zdecydowanie najczęstsza przyczyna obrzęków twarzy, które dotyczą kobiet w wieku rozrodczym. Problem ten ujawnia się przede wszystkim u kobiet przed miesiączką, jednak może też towarzyszyć owulacji.

Niewłaściwy styl życia i dieta obfita w sól i tłuszcz mogą negatywnie wpływać na pracę całego naszego organizmu

Trzeba też pamiętać, że zwiększona opuchlizna twarzy bywa często efektem niewłaściwej diety. Na przykład zbyt późnego jedzenia obfitych posiłków, nadmiernego spożywania soli i alkoholu.

Domowe sposoby. Jak szybko pozbyć się opuchlizny z twarzy?

Przypominamy, że obrzęk twarzy, jeśli jest oznaką choroby, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Domowe sposoby jej nie zastąpią, pomogą tylko wtedy, gdy przyczyną jest odwodnienie lub zła dieta. Jeśli opuchlizna się utrzymuje, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Można spróbować m.in. kompresu ze zwykłej herbaty lub rumianku, okładów z lodem. Innym rozwiązaniem są maseczki lub specjalne serum pod oczy np. kofeinowe. Świetnie sprawdzają się też masaże palcami, opukiwanie nimi twarzy, czy przykładanie zimnej łyżeczki np. do opuchniętych powiek i pod oczy.

Więcej o: