Konturowanie twarzy. O tym musisz pamiętać, aby nie uzyskać sztucznego efektu!

Konturowanie twarzy to jedna z najszybszych metod, by poprawić swój wygląd. Przy pomocy określonych kosmetyków i technik można idealnie wymodelować rysy twarzy i wydobyć naturalne piękno. Do makijażu potrzebować będziemy kilku produktów, przy których pomocy wykonujemy linie poziome, pionowe i ukośne, które mają na celu wyostrzenie lub złagodzenie konturów twarzy. Dla ujednolicenia kolorytu skóry przyda się też odpowiedni podkład, który ułatwia samo konturowanie.

Konturowanie twarzy okrągłej. Na co zwrócić uwagę?

Konturowanie twarzy należy rozpocząć od prawidłowego rozpoznania jej kształtu. Mając okrągły kształt buzi zwykle chcemy osiągnąć efekt wydłużenia i wyszczuplenia. W takim wypadku:

  • Bronzer należy nałożyć na linii włosów, na skroniach i krawędzi twarzy w stronę środka policzka.
  • Następnie dobrze jest narysować ciemną linię trochę poniżej naszych kości policzkowych oraz wzdłuż krawędzi żuchwy.
  • Do optycznego zwężenia nosa należy zrobić dwie linie po jego bokach, wzdłuż grzbietu.
  • Dla kontrastu i podkreślenia tych cieni należy użyć rozświetlacza, którym robi się jasny obszar na środku czoła, nad linią kości policzkowych i odrobinę pod, na grzbiecie nosa i na brodzie.
  • Potem te wszystkie narysowane linie należy zblendować pędzlem lub gąbką. 

Przy okrągłej twarzy nie sprawdzi się nakładanie różu na środku policzków, jak i używanie produktów z błyszczącymi drobinkami, bo podkreślają krągłości. Polecaną jest zasada tzw. dwóch palców, czyli rozprowadzenia różu od skrzydełek nosa do dolnej partii policzków i wyżej – do łuków brwiowych.

Konturowanie twarzy: krok po kroku. Jak zrobić to w przypadku owalnego kształtu?

Owalny kształt twarzy w zasadzie nie wymaga korekty, a jedynie podkreślenia jej cech. Jak krok po kroku konturować twarz? Pożądany efekt osiągniemy nakładając kosmetyk:

  • po bokach czoła,
  • wzdłuż linii włosów,
  • poniżej kości policzkowych od ucha w kierunku ust. 

Jeśli chcemy zwęzić nos, to podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, należy narysować dwie linie po bokach nosa. Następnie rozświetlacz nakładamy niejako pomiędzy ciemnymi liniami na środku czoła, na długości kości policzkowych, na grzbiecie nosa i nad ustami – na tzw. łuku Kupidyna. Linie blendujemy. Róż natomiast nakładamy nad kością policzkową.

Jak konturować twarz kwadratową?

Kobiety posiadające taki rodzaj rysów zwykle zastanawiają się jak konturować twarz, aby sprawić, że ich buzia będzie miała bardziej delikatny i subtelny wygląd i by stała się bardziej owalna. Dość często panie o takim typie urody mają mocno zarysowaną żuchwę. Sprawdzi się tutaj nałożenie kosmetyku na skronie, poniżej linii kości policzkowych i po bokach szczęki. Jasny kosmetyk zaś nakładamy w zasadzie na środku twarzy, tj. wzdłuż grzbietu nosa, na łuku Kupidyna i na środku brody. Oczywiście nałożone kosmetyki należy zblendować. Odrobinę różu dajemy na linii kości policzkowych.

Konturowanie twarzy na sucho. Jak konturować twarz podłużną i trójkątną?

W przypadku twarzy podłużnej z reguły chcemy pokazać, że rysy są silniejsze, bardziej pełne, a twarz optycznie krótsza. Często zaleca się tutaj korzystanie z technik na sucho, bez np. bronzera w kremie. Konturowanie zaczyna się w zasadzie przy linii włosów na środku czoła i brody oraz poniżej kości policzkowych. Rozświetlacz zaś należy użyć na środku czoła, wzdłuż linii grzbietu nosa i powyżej linii kości policzkowych.

Zobacz wideo Konturowanie różem? Tak!

Z kolei w przypadku twarzy trójkątnej najbardziej problematyczne jest duże, wydatne czoło i spiczasta broda. Zmienić optycznie taki kształt można przez nałożenie bronzera na boki i środek czoła, łukiem wzdłuż linii włosów (jak opaskę) oraz kości policzkowe, ale tu ostrożnie, by nie podkreślić ostrych rysów. Można też zrezygnować z ich przyciemniania. Chcemy też ukryć ostry kształt brody, więc nakładamy cienie od czubka brody w dół kilka cm. Rozświetlacz natomiast należy nałożyć nad kośćmi policzkowymi i po bokach żuchwy.

Konturowanie twarzy na mokro i na sucho. Na czym polega różnica?

Różnica w konturowaniu twarzy na mokro i na sucho polega na rodzaju kosmetyków, które użyjemy. Do konturowania twarzy na mokro używamy produktów o płynnej, kremowej konsystencji np. sztyftów, fluidów, kremów, a na sucho – kosmetyków prasowanych, wypiekanych i sypkich. Pierwsza z metod jest bardziej czasochłonna, ale łatwiejsza, ponieważ prościej jest poprawić wszystkie nieudane zabiegi podczas aplikowania kosmetyków. Przy konturowaniu twarzy na sucho sprawdzają się bardziej pędzle, a przy metodzie na mokro można to zrobić nawet palcami. Niezależnie od wybranej metody, techniki konturowania twarzy są takie same.

Błędy podczas konturowania twarzy. Nigdy o tym nie zapominaj!

Najważniejszym jest, by uwzględnić rodzaj kształtu twarzy, który konturujemy. Cienie należy zblendować w taki sposób, żeby nie zostały wyraźne linie, a przejście między nimi ma być płynne i delikatne. Należy również dobierać pędzel lub gąbkę do odpowiedniego kosmetyku – jeśli użyjemy niewłaściwego przyrządu do określonego produktu, efekt może być daleki od oczekiwanego.

Zobacz też: Prosty trik na zrobienie perfekcyjnej kreski. Makijaż typu kocie oko wyjdzie idealny!

Więcej o: