Przebarwienia na twarzy. Jak pozbyć się niechcianych plamek? Czy można zapobiec ich pojawieniu się?

Przebarwienia na twarzy zwykle przybierają postać piegów lub większych plamek. Brązowe zabarwienia skóry powstają często z uwagi na działanie promieni UV. Najczęściej zmiany kolorytu spotyka się na twarzy, dekolcie i dłoniach, czyli miejscach przeważnie wystawionych na działanie promieni słonecznych i czynników zewnętrznych. Brązowe plamki mogą też powstawać przy zmianach hormonalnych, z uwagi na zażywane leki, w ciąży, jak i wraz z wiekiem. Przebarwienia skóry dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn.

Krem na przebarwienia na twarzy. Jakie są rodzaje przebarwień skóry?

Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Wiele z nich w pierwszym momencie sięga po krem na przebarwienia twarzy wierząc, że jest on w stanie wszystkiemu zaradzić. Prawdą jest natomiast, że należy poznać przyczynę tego zjawiska i odpowiednio dopasować do tego swoje działania. Niezwykle ważna w tym procesie jest wizyta u dermatologa, który może pomóc w identyfikacji problemu. Przebarwienia można podzielić na:

  • piegi - mogą być uwarunkowane genetycznie, ale bezsprzecznie powstają też w związku z działaniem promieni słonecznych i pojawią się nawet u dzieci;
  • melazma (ostuda) – to brązowe plamy na skórze o nieregularnych kształtach, a ich przyczyny mogą być: genetyczne, spowodowane działaniem promieni UV, zmianami hormonalnymi m.in. związanymi z ciążą lub z powodu zażywania hormonów;

woda twarz Wieczorne przyzwyczajenia, które rujnują twoją skórę. Na to powinnaś uważać!

  • plamy starcze – są to miejsca na skórze, które trochę przypominają duże piegi i pojawiają się u osób w podeszłym wieku, czasem związane są z gorszą pracą wątroby;
  • przebarwienia pozapalne np. po trądziku – często mają bardziej różowy czy czerwony odcień. Przebarwienia te mogą się również wiązać z chorobami skóry (np. atopowym zapaleniem skóry) lub też mogą powstać w wyniku uszkodzenia naskórka;
  • posłoneczne (soczewicowate) – wiążą się ze zbyt intensywnym korzystaniem z kąpieli słonecznych, mogą również pojawić się z wiekiem;
  • przebarwienia po lekach – niektóre medykamenty mogą wywoływać reakcję alergiczną, która powoduje zmianę kolorytu skóry przy wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych;
  • pajączki – czerwone zmiany pojawiające się na skórze naczynkowej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień.
Zobacz wideo Naturalny tonik z pietruszki. Rozjaśnia i nawilża skórę, idealny na przebarwienia

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Pytanie jak pozbyć się przebarwień na skórze zadaje sobie każdy, kto choć raz miał do czynienia z tego rodzaju zmianami. Z reguły szukamy prostych, domowych rozwiązań jak kremy z drogerii, ale prawda jest taka, że środki domowe, tanie i dostępne od ręki rzadko są skuteczne. Bardzo często jedynym racjonalnym i przynoszącym efekty, sposobem jest skorzystanie z pomocy medycyny estetycznej. Skuteczne są tutaj specjalne terapie takie, jak:

  • mezoterapia,
  • mikrodermoabrazja,
  • krioterapia,
  • sonoforeza,
  • laseroterapia. 

Zabieg to jednak dopiero początek długiej walki z przebarwieniami, bo poza wybraną metodą leczenia konieczne jest dbanie o skórę w odpowiedni sposób – wskazany przez lekarza.

Czerwone przebarwienia na twarzy. Jak sobie pomóc?

Czerwone przebarwienia na twarzy mogą mieć wiele przyczyn. Czasem nie jest konieczne poddawanie się skomplikowanym zabiegom kosmetycznym, aby je zredukować. Warto pamiętać, że peelingi chemiczne dobrze sprawdzają się przy rozjaśnianiu plamek na skórze. Z bardziej powszechnych metod pozbywania się przebarwień, które polecane są przez dermatologów, jako kontynuacja leczenia, wskazać można także:

  • preparaty z kwasem azelainowy,
  • kremy z witaminą C,
  • serum z kwasem traneksamowym, kwasem kojowym, kwasem glikolowym, kwasem ferulowym, retinolem, niacynamidem, rezorcyną. 

Bez względu na wybraną metodę i kremy czy sera, pozbywanie się przebarwień jest długotrwałe i efekty nie pojawiają się od razu.

Należy też pamiętać, że spotykane w internecie domowe metody usuwania przebarwień w postaci stosowania np. soku z cytryny czy sody oczyszczonej, mogą okazać się szkodliwe, a jedyny efekt jaki wówczas osiągniemy, to tylko podrażnienie skóry i pogorszenie jej stanu. Potrzebna jest cierpliwość i wytrwałość oraz kontakt z lekarzem, aby otrzymać pożądane rezultaty.

Olej makadamia - jakie ma właściwości i do czego służy? Zdjęcie ilustracyjne Olej makadamia - jakie ma właściwości i do czego służy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Czy można zapobiec ich powstawaniu?

Niestety, na powstawanie przebarwień często nie mamy wpływu. Jeśli zmiany wiążą się z wiekiem, ciążą czy zmianami hormonalnymi, możemy plamki rozjaśniać, ale nie zawsze będziemy mogli zapobiegać ich powstawaniu. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Na pewno można kontrolować te zmiany, które wiążą się z promieniami słonecznymi. Należy wówczas stosować kremy z dużym filtrem np. SPF 50+, które powinno się aplikować na skórę wystawioną na słońce kilka razy dziennie. W pozostałych przypadkach pozostaje jedynie reagowanie na wczesnym etapie - pamiętajmy przy tym, że najlepiej skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednie metody leczenia. W takim wypadku lepiej nie podejmować żadnych działań na "własną rękę", gdyż można jedynie pogorszyć stan skóry. 

Zobacz też: Ten rytuał rozgrzeje, wygładzi skórę i zmniejszy cellulit. Możesz go wykonać sama w domu!

Więcej o: