Mięśnie twarzy to ogólnie ok. 70 mięśni, a więc bardzo wiele na tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest ludzka twarz. Zazwyczaj wymienia się mięsień:
Ćwiczenia mięśni twarzy mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ich w dobrej kondycji. Okazuje się jednak, że sprężyste mięśnie mają też wpływ na wygląd skóry, która jest niezwykle istotna dla osób dbających o swoją urodę.
Ćwiczenie mięśni twarzy jest niezwykle korzystne dla organizmu, jednakże w praktyce często okazuje się, że zaczynamy się tym interesować dopiero, gdy coś nie działa, jak powinno, np. przy porażeniu nerwu trójdzielnego. Regularne ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni twarzy, a co z tym związane – odmładzają rysy. Takie ćwiczenia z reguły trwają ok. 10 – 15 minut i wykonywane powinny być po oczyszczeniu twarzy i nałożeniu kremu lub innego kosmetyku. Rozgrzewką w tym wypadku jest delikatne oklepanie twarzy opuszkami palców, czy też masaż, by poprawić ukrwienie. Dobrze jest też myśleć o przyjemnych rzeczach, by rozluźnić mięśnie. Samych rodzajów ćwiczeń można znaleźć bardzo wiele. Można je wykonywać w domu samodzielnie lub na zajęciach o tej tematyce. Kilka przykładowych, najbardziej popularnych, ćwiczeń:
Mięśnie mimiczne twarzy są każdego dnia mocno eksploatowane - to dzięki nim nasza twarz wyraża różne emocje, począwszy od radości, przez strach aż po zmęczenie. Mięśnie mimiczne zwykle ćwiczy się w przebiegu różnych chorób, które doprowadzają do zaburzeń w zakresie kształtowania wyrazu twarzy.
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni mimicznych. Jak im zapobiegać? Pojawienie się "kurzych łapek" czy "lwiej bruzdy" często jest niezależne od nas i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, ale zawsze możemy starać się ograniczyć lub zupełnie zlikwidować tego rodzaju zmarszczki. Z pomocą przyjdzie nam oczywiście medycyna estetyczna, ale także liczne dostępne preparaty o działaniu spłycającym zmarszczki bądź je redukującym.
Zobacz też: Nie uśmiechała się przez 40 lat, aby uniknąć zmarszczek. Jak dziś wygląda brytyjska "Mona Lisa"?