Myjesz się w ten sposób? Lepiej tego nie rób. Dermatolodzy ostrzegają

Dla wielu osób nie ma nic przyjemniejszego niż ciepła, długa kąpiel po wyczerpującym dniu. Okazuje się, że takie działanie może przynieść skórze negatywne skutki. W rozmowie z portalem Gear Patrol swoją opinię w tej sprawie wyrazili dr Samer Jaber i dr Joshua Zeichner. Jak długo należy się myć?

Wielu ludzi nie wyobraża sobie niczego przyjemniejszego od ciepłej kąpieli lub prysznica po ciężkim dniu. Z założenia wystarczy opłukać się wodą, a ciało będzie czyste. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Sprawdź jak skutecznie i prawidłowo brać kąpiel lub prysznic, a także jak długo należy się myć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przygotuj domowe spa - przepisy na pachnące kosmetyki do kąpieli

Nie myj się w ten sposób. Według ekspertów ma to swoje wady

Jeśli istnieje taka możliwość, do zrelaksowania się ludzie częściej wybierają kąpiel w wannie, niż pod prysznicem. W rozmowie z portalem Gear Patrol dr Samer Jaber, dermatolożka z Washington Square Dermatology powiedziała, że taki rodzaj mycia ma swoje wady. - Kąpiele mogą wysuszać, ponieważ zwykle pozostajemy w wannie dłużej, niż pod prysznicem, a im dłużej skóra jest mokra, tym bardziej staje się sucha.

Podobne zdanie ma dr Joshua Zeichner, dyrektor w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. Okazuje się, że kąpiele nadają się bardziej do oczyszczenia psychicznego, niż fizycznego. - Jeśli jesteś spocony lub brudny, lepiej wziąć prysznic, bo nie siedzisz później w wannie pełnej brudnej wody.

Dr Zeichner zaleca też kąpiele w wodzie o temperaturze takiej jak "w podgrzewanym basenie". Zbyt gorąca woda naraża skórę na utratę nawilżenia i zdrowej bariery. Z kolei zimny prysznic zaleca się dlatego, że pobudza tak, jak kofeina. 

Jak długo się myć? Wystarczy kilkanaście minut

Wielu ludzi preferuje długie kąpiele i prysznice, jednak dr Zeichner zaleca te, które trwają do 10 minut. Mycie należy przeprowadzać "od głowy do stóp".

  1. Zacznij od włosów, a później przechodź od górnych partii ciała w dół. To pozwoli na dokładne zmycie mydła z ciała.
  2. W trakcie czyszczenia skupiaj się bardziej na miejscach, które są brudne i spocone, na przykład na pachach, pachwinach i włosach, ponieważ to właśnie tam zazwyczaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. 

Czy można golić się pod prysznicem? Okazuje się, że ma to zbawienny wpływ dla delikatnej skóry

Dr Jaber poleca mycie zębów i golenie ciała pod prysznicem. - Szczotkowanie zębów i golenie pod prysznicem jest bardzo powszechne i całkowicie w porządku — powiedziała. - Jest to dobre dla osób o wrażliwej skórze, która jest podatna na wrastające włoski lub zapalenie mieszków włosowych.

Więcej o: