Wielu ludzi nie wyobraża sobie niczego przyjemniejszego od ciepłej kąpieli lub prysznica po ciężkim dniu. Z założenia wystarczy opłukać się wodą, a ciało będzie czyste. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Sprawdź jak skutecznie i prawidłowo brać kąpiel lub prysznic, a także jak długo należy się myć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli istnieje taka możliwość, do zrelaksowania się ludzie częściej wybierają kąpiel w wannie, niż pod prysznicem. W rozmowie z portalem Gear Patrol dr Samer Jaber, dermatolożka z Washington Square Dermatology powiedziała, że taki rodzaj mycia ma swoje wady. - Kąpiele mogą wysuszać, ponieważ zwykle pozostajemy w wannie dłużej, niż pod prysznicem, a im dłużej skóra jest mokra, tym bardziej staje się sucha.
Podobne zdanie ma dr Joshua Zeichner, dyrektor w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. Okazuje się, że kąpiele nadają się bardziej do oczyszczenia psychicznego, niż fizycznego. - Jeśli jesteś spocony lub brudny, lepiej wziąć prysznic, bo nie siedzisz później w wannie pełnej brudnej wody.
Dr Zeichner zaleca też kąpiele w wodzie o temperaturze takiej jak "w podgrzewanym basenie". Zbyt gorąca woda naraża skórę na utratę nawilżenia i zdrowej bariery. Z kolei zimny prysznic zaleca się dlatego, że pobudza tak, jak kofeina.
Wielu ludzi preferuje długie kąpiele i prysznice, jednak dr Zeichner zaleca te, które trwają do 10 minut. Mycie należy przeprowadzać "od głowy do stóp".
Dr Jaber poleca mycie zębów i golenie ciała pod prysznicem. - Szczotkowanie zębów i golenie pod prysznicem jest bardzo powszechne i całkowicie w porządku — powiedziała. - Jest to dobre dla osób o wrażliwej skórze, która jest podatna na wrastające włoski lub zapalenie mieszków włosowych.