Jak czyścić uszy? Wiele osób popełnia błąd i stosuje do tego patyczki higieniczne

Jak czyścić uszy? Okazuje się, że wiele osób robi to źle, stosując stare nawyki, które mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje. Warto robić to inaczej, by nie popełnić szkodliwego dla zdrowia błędu. Radzimy też, jak odetkać zatkane uszy przy katarze.

Gromadząca się woskowina często kojarzy się z brakiem higieny. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to naturalne zjawisko, które ma za zadanie ochronę narządu słuchowego przed czynnikami zewnętrznymi. Pierwsze oznaki nalotu sprawiają, że wiele osób przystępuje do pozornie oczywistego czyszczenia. Według niektórych wystarczy chwycić za popularny patyczek higieniczny ze sklepu i... do dzieła. Okazuje się jednak, że to ogromny błąd, a wpychanie przedmiotu do ucha może zaszkodzić. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić uszy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ptaki też mają uszy. Jak one działają?

Jak czyścić uszy? Robiąc to w ten sposób popełniasz błąd

Powszechnie się przyjęło, że woskowinę najprościej usunąć przy pomocy patyczka higienicznego, który większość z nas ma w domu. Okazuje się, że metoda nie jest ani skuteczna, ani bezpieczna. Przedmiot wpycha wydzielinę do środka, co tylko pogłębia problem. Organizm otrzymuje też informację, że powinien wytworzyć większe ilości ochronnej woskowiny, co w efekcie może doprowadzić do powstania trudnego do usunięcia korka woskowinowego. Czyszczenie uszu wewnątrz nie zawsze jest wymagane, a nadmiar woskowiny zazwyczaj usuwa się sam. Istnieją jednak naturalne sposoby na problem zatkanych uszu.

Zatkane uszy przy katarze. Jak je odetkać?

Odtykanie uszu przy katarze można przeprowadzić na kilka sposobów.

  1. Wykorzystaj preparat z apteki — Środki bazujące na naturalnych olejach zazwyczaj sprzedawane są w formie sprayu lub kropelek. Można je stosować profilaktycznie raz w tygodniu i powinny pomóc z problemem zatkanych uszu przy katarze.
  2. Jeśli masz katar, stosuj inhalacje — Wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą, wlać kilka kropli olejku eterycznego (np. lawendowego), nałożyć na głowę ręcznik i wdychać unoszące się opary.
  3. Wykonuj ćwiczenia oddechowe — Zatkaj na chwilę nos palcami, a później nabierz głęboko powietrze. Wypuszczaj je powoli, a na koniec przełknij ślinę. Metoda pomoże na zatkane uszy.

Pamiętaj, że domowe metody nie rozwiązują każdego kłopotu. Jeśli problem zatkanych uszu utrzymuje się przez kilka dni, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, który znajdzie źródło problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Więcej o: