Nie nosisz czapki zimą? To błąd, który może mieć opłakane konsekwencje

Chłód i minusowe temperatury doskwierają nam szczególnie zimą. W tym okresie warto, jest zadbać nie tylko o ochronę ciała, ale również włosów i skóry głowy. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zimą skóra głowy oraz włosy są szczególnie narażone na osłabienie kondycji. Wpływają na to takie czynniki jak: niskie temperatury oraz doskwierający mróz. Sposobem na zadbanie o odpowiedni stan skóry głowy oraz włosów jest noszenie czapki na głowie. Warto jest również zadbać o wybór nakrycia głowy. Najlepszym wyborem będą czapki wełniane lub chusty z jedwabiu, lub bawełny, które zapewnią odpowiednią pracę gruczołów łojowych. Naturalne materiały nie przyczynią się do przegrzania czy nadmiernej utraty ciepła.

Zobacz wideo Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Nie narażaj włosów i skóry głowy na wyziębienie. Poznaj skutki nienoszenia czapki zimą

Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Ten proces może się nasilić w wyniku nagłych zmian temperatur, ale również w konsekwencji nienoszenia czapki na głowie. Kapilary znajdujące się wokół mieszków włosowych pod wpływem minusowych temperatur kurczą się. Odpowiadają one za odżywienie włosów. Gdy nie nosimy czapki, narażamy je na zmniejszenie przekazu substancji odżywczych, z naszego krwiobiegu prosto do mieszka. W konsekwencji większa ilość kosmyków może przechodzić w fazę wypadania włosów.

Jak chronić włosy przed zimnem? Mróz wpływa destrukcyjnie na kondycję kosmyków

Włosy trzymane w cieple, bez dostępu powietrza, pod nakryciem są narażone na zwiększoną produkcję sebum. Fryzura szybko staje się przetłuszczona, a grzyby powodujące łupież, pojawiają się znacznie częściej. Jak temu zapobiegać i jak pielęgnować włosy w tym okresie?

  • Wybieraj czapki z naturalnych włókien.
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w sezonie grzewczym.
  • Zrezygnuj z suszenia włosów suszarką.
  • Nakładaj odżywkę głęboko nawilżającą.
Więcej o: