Oto 5 najbrudniejszych części ciała. Często ich nie domywamy. To "pożywka dla bakterii i grzybów"

Codziennie kąpiemy się, jednak są pewne części ciała, często zaniedbujemy i ignorujemy. Drobinki brudu w tym obszarze mogą powodować gromadzenie się bakterii, a to z kolei może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. Oto pięć partii ciała, które według lekarzy, wielu ludzi omija podczas mycia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zawsze rano się spieszysz? Jeśli tak, może to oznaczać, że przed wyjściem do pracy bierzesz, krótki prysznic. To nie jest problem, ale częste szybkie prysznice mogą prowadzić do gromadzenia się bakterii w wielu częściach ciała. Których partii zwykle nie domywamy, a powinniśmy?

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Części ciała, które omijamy podczas kąpieli. Skóra za uszami

Jeśli nie myjesz włosów danego dnia, pewnie nie czyścisz, również okolic za uszami. W tej części ciała mogą gromadzić się bakterie i brud. Sebum jest wydzielane przez gruczoły łojowe obecne w tym obszarze do wilgotnej skóry, ale ta wydzielina z kolei może powodować, nieprzyjemny zapach. Użyj bawełnianego wacika, aby wyczyścić obszar za uszami. Dermatolog na portalu Medonet zaleca, żeby obszar ten "szorować" za każdym razem, kiedy myjemy włosy lub częściej, wedle uznania.

O tym warto pamiętać podczas codziennego prysznica. Obszar pod paznokciami 

Ważne jest, aby dokładnie myć ręce, tym samym zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób i unikając, zachorowania. Zawsze pamiętaj również o obszarze pod paznokciami. Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Aston w 2007 roku, obcięte paznokcie 24 procent uczestników płci męskiej i 15 procent uczestników płci żeńskiej zawierały szkodliwe bakterie. Mogą one prowadzić do chorób takich jak biegunka.

Kolejna partia ciała, którą często pomijamy podczas mycia ciała, czyli pępek

Pępek to prawdopodobnie najbardziej ignorowana część ciała. Jeśli nie jest regularnie czyszczony, gromadzeni się w nim nie tylko brud, ale także bakterie. Ciemne, wilgotne środowisko jest idealne, do rozmnażania się bakterii. Może to powodować nieprzyjemny zapach i infekcje. Po prysznicu zawsze osusz pępek ręcznikiem i wyczyść go bawełnianym wacikiem.

Myjąc włosy często zapominamy o doczyszczeniu skóry głowy

Ludzie używają szamponu do mycia włosów, ale prawie wcale nie starają się oczyścić skóry głowy. Obszar ten zawiera wiele gruczołów łojowych i potowych. Masuj skórę głowy, aż do spienienia się szamponu, a następnie podczas mycia włosów masuj skórę głowy przez kilka minut. Od czasu do czasu możesz wykonać również peeling.

Obszary, o których zapominamy podczas kąpieli, czyli między palcami u stóp

Obszar między palcami stóp może okazać się zanieczyszczony, ponieważ jest to kolejna część ciała, która jest zwykle zaniedbywana. Brak mycia przestrzeni między palcami może, powodować gromadzenie się brudu oraz bakterii i prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Regularnie myj palce u stóp i przestrzenie między nimi. Osusz ręcznikiem, a następnie posyp talkiem, jeśli odczuwasz nieprzyjemny zapach. Jak ostrzega dr Zeichner, dermatolog dla portalu Medonet:

Wilgotne środowisko między palcami jest pożywką dla bakterii i grzybów.
Więcej o: