Starzenie się jest naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Wraz z wiekiem zmienia się praktycznie wszystko — twarz, dłonie, ale również i... pochwa. Jak wiek wpływa na jej wygląd i funkcjonowanie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pochwa składa się przede wszystkim z mięśni i rozciągliwych błon, które odpowiadają za sprawność, elastyczność i nawilżenie, a wraz z upływającym czasem mogą ulec osłabieniu. Wszystko ze względu na mniejsze ilości kolagenu i elastyny, które mniej więcej po 25. roku życia zaczynają znikać z naszego organizmu.
Proces starzenia pochwy przebiega różnie. Duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne, trudne porody obciążające organizm czy niska aktywność seksualna. Najczęściej zmiany zauważa się w okresie menopauzy, która skutkuje znaczącym spadkiem hormonów — estrogenów.
Wraz z wiekiem zmienia się pH pochwy, która ze względu na słabe nawilżenie może coraz częściej doświadczać infekcji, bólu i urazów. Najpopularniejszymi przypadłościami, które wiążą się ze starzeniem okolic intymnych, są:
Choć starzenia nie da się uniknąć, proces można spowolnić dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia. Warto zrezygnować z używek takich jak alkohol i papierosy, a także regularnie uprawiać sport i zwrócić uwagę na to, by dieta była zbilansowana i pełna składników odżywczych. Nie sprawdzą się fast foody czy wysoko przetworzona żywność. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale starzenie pochwy przyspiesza też zrezygnowanie z życia seksualnego.
Oprócz tego nie należy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa i przeprowadzaniu odpowiednich badań.