Pochwa też się starzeje. Jak wraz z wiekiem zmieniają się okolice intymne?

Starzenie się jest naturalnym procesem, którego nie da się uniknąć. W okresie menopauzy często zauważanym zjawiskiem jest zmiana wyglądu pochwy, która traci na elastyczności. Skutkiem może być nietrzymanie moczu, atrofia czy suchość. Co spowalnia starzenie?

Starzenie się jest naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Wraz z wiekiem zmienia się praktycznie wszystko — twarz, dłonie, ale również i... pochwa. Jak wiek wpływa na jej wygląd i funkcjonowanie? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Jak przebiega proces starzenia się pochwy? U każdej kobiety wygląda inaczej

Pochwa składa się przede wszystkim z mięśni i rozciągliwych błon, które odpowiadają za sprawność, elastyczność i nawilżenie, a wraz z upływającym czasem mogą ulec osłabieniu. Wszystko ze względu na mniejsze ilości kolagenu i elastyny, które mniej więcej po 25. roku życia zaczynają znikać z naszego organizmu.

Proces starzenia pochwy przebiega różnie. Duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne, trudne porody obciążające organizm czy niska aktywność seksualna. Najczęściej zmiany zauważa się w okresie menopauzy, która skutkuje znaczącym spadkiem hormonów — estrogenów.

Jakie są skutki starzenia się pochwy? Przede wszystkim mniejsze nawilżenie

Wraz z wiekiem zmienia się pH pochwy, która ze względu na słabe nawilżenie może coraz częściej doświadczać infekcji, bólu i urazów. Najpopularniejszymi przypadłościami, które wiążą się ze starzeniem okolic intymnych, są:

  1. Suchość pochwy — Wiąże się bezpośrednio z utratą naturalnego nawilżenia, co wpływa na jakość życia seksualnego (kobieta może odczuwać ból podczas stosunku), urazy, podrażnienia i zakażenia intymne.
  2. Nietrzymanie moczu — Rozluźnienie mięśni dna miednicy i niedobór estrogenu sprawia, że kobieta może borykać się z problemem niekontrolowanych wycieków moczu, na przykład podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.
  3. Atrofia (zanik) warg sromowych — Zmniejszona produkcja estrogenów sprawia, że wargi sromowe wiotczeją, zmieniają kształt, a nawet kolor. Może to skutkować dyskomfortem w trakcie współżycia czy innej aktywności fizycznej.

Co spowalnia proces starzenia? Warto postawić na zdrowy tryb życia

Choć starzenia nie da się uniknąć, proces można spowolnić dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia. Warto zrezygnować z używek takich jak alkohol i papierosy, a także regularnie uprawiać sport i zwrócić uwagę na to, by dieta była zbilansowana i pełna składników odżywczych. Nie sprawdzą się fast foody czy wysoko przetworzona żywność. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale starzenie pochwy przyspiesza też zrezygnowanie z życia seksualnego.

Oprócz tego nie należy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa i przeprowadzaniu odpowiednich badań.

Więcej o: