Jak pozbyć się zakwasów? Proste posoby, które uśmierzą ból i przyniosą ulgę

Masz zakwasy? Co to oznacza, wie z pewnością niejedna osoba, która dzień po przeprowadzeniu intensywnego treningu zastanawia się, jak zmniejszyć uczucie bólu mięśni. Okazuje się, że ulgę szybko przyniosą proste działania. Warto się z nimi zapoznać, by sobie pomóc i nie musieć ograniczać ruchów. Jak pozbyć się zakwasów?

Zakwasami nazywa się charakterystyczny ból mięśni, który zazwyczaj odczuwamy po intensywnym treningu. Okazuje się, że nieprzyjemne, męczące uczucie można zmniejszyć, a z czasem całkowicie zniwelować wykonując proste działania. Na niektóre z nich nie wydasz ani grosza. Sprawdź, co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Trening na kształtną i jędrną pupę. To będą najefektywniejsze 3 minuty w Twoim życiu.

Potreningowe bóle mięśni — zakwasy. Co to jest?

Potreningowe bóle mięśni (znane jako zakwasy) to mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych. Najczęściej są wynikiem intensywnej, wzmożonej aktywności fizycznej, do której organizm nie jest przyzwyczajony. Regeneracja mięśni zazwyczaj trwa do 7 dni. Choć każde kolejne ćwiczenia uodpornią nas i przyzwyczają ciało, czasem nie da się uniknąć charakterystycznego, nieprzyjemnego uczucia po wysiłku. Na szczęście można je zmniejszyć, a z czasem całkowicie się go pozbyć. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak pozbyć się zakwasów? Proste działania pomogą uśmierzyć ból

Ból mięśni po treningu można uśmierzyć konkretnymi działaniami. Niektóre z nich przyniosą ulgę od razu, dlatego, jeśli akurat cierpisz na zakwasy, warto je wypróbować.

  1. Masaż — To jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na rozluźnienie mięśni. Masowanie bolących miejsc zadziała dotleniająco i choć może boleć, znacznie przyspieszy regenerację.
  2. Odpowiednia dieta — Spożywanie posiłków bogatych w białko i węglowodany pomoże przyspieszyć regenerację, ponieważ te składniki są budulcem mięśni. Istotne jest również dostarczanie organizmowi witamin z owoców, warzyw, a nawet przypraw ziołowych. Na stan zapalny pomogą też produkty zawierające kwasy omega, takie jak orzechy i ryby.
  3. Picie soku z wiśni — Działanie wspomoże regenerację, ponieważ płyn jest bogaty w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne. Jego właściwości zmniejszą też ból mięśni.

Co na zakwasy? Wypróbuj działanie wody

Na zakwasy pomoże również woda. Jeśli odczuwasz ból mięśni, warto udać się na basen. Ciecz zadziała relaksacyjnie i rozluźniająco. Gdy nie masz takiej możliwości, sprawdzi się też gorący prysznic lub masaż bolących miejsc podczas kąpieli z dodatkiem soli morskiej. Należy jednak zwrócić uwagę, że ulga może być krótkotrwała.

W regeneracji pomogą też wizyty w saunie — zredukują ból i rozluźnią mięśnie. Poprawią też krążenie i zrelaksują, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na regenerację. Należy jednak pamiętać, by nie korzystać z sauny bezpośrednio po treningu, co może zaszkodzić zdrowiu.

Więcej o: