Co na opuchnięte oczy rano? Nałóż na powieki, a po 15 minutach zapomnisz o problemie

Cienie, opuchlizna oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano, kiedy wstajemy rano, a w lustrze zaskakuje nas widok spuchniętej twarzy. Na szczęście domowe sposoby skutecznie i szybko pozwolą nam zapomnieć o tym problemie. Co na opuchnięte oczy? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Opuchnięte powieki pojawiają się, gdy płyn gromadzi się w tkankach wokół oka i zauważamy to szczególnie zaraz po przebudzeniu. Możemy przy tym odczuwać również swędzenie lub ból. Opuchnięte oczy są często objawem innego stanu chorobowego, w tym: alergii, zapalenia powiek, spojówek, infekcji powiek czy wokół oczodołu oraz chorób tarczycy, takich jak choroba Gravesa-Basedowa. Obrzęk zwykle ustępuje samoistnie w ciągu mniej więcej jednego dnia. Jeśli nie zauważysz poprawy, zgłoś się do lekarza lub skontaktuj się z okulistą.

Zobacz wideo Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Co na opuchnięte oczy rano? Szybkie rozwiązania, które zmniejszą opuchliznę

Budzenie się z opuchniętymi powiekami występuje zwykle z powodu zatrzymania się płynów. Podczas snu tętno organizmu i ciśnienie krwi zwalniają. W rezultacie krąży mniej krwi, co może prowadzić do obrzęku powiek rano, który zazwyczaj szybko ustępuje po przebudzeniu. Rozpoczynanie dnia z opuchniętymi oczami, może osłabić pewność siebie, lecz dzięki domowym sposobom łatwo temu zaradzić. 

  • Nakładanie lodu lub zimnych kompresów na opuchnięte oczy może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i cieni. W tym celu użyj czystego ręcznika, zwilż go lub włóż do niego kilka kostek lodu i delikatnie nałóż na skórę wokół oczu, na kilka minut. Pomoże to w odprowadzeniu nadmiaru płynu spod oczu.
  • Schłodzone plastry ogórka również mogą pomóc i dodatkowo przynieść ukojenie dla oczu. Wysoka zawartość wody w ogórku sprawia, że działa jak naturalny chłodzący żel pod oczy, który od wieków stosowany jest w terapiach SPA. Umyj plasterek ogórka, wstaw do lodówki, a następnie nałóż na oczy, aby natychmiast pozbyć się opuchniętych oczu rano.
  • Masowanie skóry pod oczami i wokół nich może poprawić krążenie krwi i tym samym zmniejszyć obrzęk. Delikatnie przeciągnij palcami od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz. Używając dwóch palców każdej dłoni, dotknij zatok, zaczynając od obu stron nosa i kierując się na zewnątrz. Powinno to pomóc w zmniejszeniu opuchlizny.

Rumianek na oczy. Domowy sposób na skuteczne pozbycie się obrzęku i stanu zapalnego

Popularnym domowym sposobem na problemy z oczami jest użycie herbaty rumiankowej w torebkach. Rumianek, jest rodzajem rośliny należącej do rodziny astrowatych, a jego ekstrakt był używany od wieków w tradycyjnej medycynie. Zawiera związki zwane flawonoidami, o których wiadomo, że mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Te właściwości mogą pomóc ukoić skórę wokół oczu i zmniejszyć obrzęki i zaczerwienienia. Korzyści z używania torebek z herbatą do oczu to:

  • łagodzą suchość oczu,
  • łagodzą drobne urazy oczu,
  • zapobiegają stanom zapalnym powiek,
  • łagodzą zaczerwienione oczy.
  • zmniejszają cienie i worki pod oczami.

Aby prawidłowo używać torebek z herbatą na opuchnięte oczy, zaparz dwie torebki herbaty we wrzącej wodzie przez 5 minut. Następnie usuń i wyciśnij pozostały płyn. Chcąc zrobić kompres, z zimnej herbaty, schłodź torebki z herbatą w lodówce przez 10-20 minut. Nałóż na zamknięte oczy i trzymaj przez 15 do 30 minut.

Więcej o: