Tworzy trumny ze sznurka. "Rytuał można odprawiać razem z bliskimi"

Gdy w 2012 roku u Shainy Garfield zdiagnozowano przewlekłą boreliozę. Od tego momentu nowojorska projektantka zaczęła częściej myśleć o śmierci i pochówku. W ten sposób wpadła na pomysł ekologicznych trumien, wykonanych własnoręcznie ze sznurka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trumny, które zaprojektowała Shaina Garfield obiły się głośnym echem w internecie. Designerka tworzy je z ekologicznych materiałów, które ulegają biodegradacji. Co więcej, sam proces tkania trumny połączony jest z rytuałem pogrzebowym. 

Zobacz wideo Wiktor Koperski, 28-letni trumniarz: 'Wychowałem się na tyłach zakładu'

Projektanta chce włączyć rodziny zmarłych w tworzenie trumny. Na czym polega jej idea?

Shaina Garfield tworząc markę Leaves With You, chciała pomóc rodzinom, które przeżywają żałobę po zmarłych bliskich. Designerka zaprojektowała trumny stworzone w całości z liny pochodzącej z recyklingu. W ten sposób, w odróżnieniu od klasycznych trumien,  tworzone przez kobietę produkty są biodegradowalne. Autorka tego nietypowego pomysłu twierdzi, że dzięki tym cechom, proponowany przez nią pochówek pozwala w pełni połączyć się zmarłemu z naturą.

Sam proces zaplatania sznurków jest częścią rytuału pogrzebowego. Znajomi i bliscy zmarłego mogą sami stworzyć dla niego trumnę. Twórczyni trumien zrobionych z liny zachęca do udziału w ceremonii pożegnalnej całej rodzinie.

Żałoba jest tematem, o którym trudno rozmawiać i go zrozumieć. Z tego powodu, rytuał można odprawiać razem z bliskimi

- podaje na swojej stronie Shaina. 

"Nie chciałabym być tak pochowana". Pomysł Shainy Garfield podzielił ludzi

Pomysł Shainy Garfield udostępniła Karolina, która prowadzi instagramowy profil Garderobelove. Obserwuje ją ponad 80 tysięcy użytkowników, których zapytała, co sądzą o takim sposobie pochówku. Zdania były podzielone. 

 
Nie chciałabym być tak pochowana ani żeby żadne z moich bliskich było tak pochowane
Ekologia, szanuję
Ciekawe, kiedy wprowadzą je zamiast standardowych
To ja poproszę taką - sam fakt, że wygląda milej niż ta taką standardowa.
Więcej o: