Co ile trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów? Wiele osób popełnia błąd, narażając swoje zdrowie

Kiedy ostatnio wymieniałeś szczoteczkę do zębów? Podczas gdy pamiętamy o wyrzucaniu przeterminowanej żywność czy kosmetyków, często zapominamy o naszych akcesoriach do higieny jamy ustnej. Aby zachować zdrowie, sprawdź, jak często to robić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Higiena jamy ustnej jest o wiele ważniejsza, niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. W ciężkich przypadkach, brak dbania o zęby może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak choroby serca i cukrzyca. I chociaż zmiana szczoteczki do zębów nie jest najważniejszym elementem, aby zachować idealne zdrowie jamy ustnej, zbyt długie trzymanie tej samej może przynieść poważne konsekwencje.

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Co ile trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów? O tym należy pamiętać

Używanie tej samej szczoteczki do zębów przez zbyt długi czas może sprawić, że nie będzie ona tak skuteczna, a nawet może przynieść więcej szkody niż pożytku. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ręczną szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy do czterech miesięcy.

  • Jeśli używasz jej znacznie dłużej, włosie zacznie się postrzępić i zużyje, i nie będzie tak skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Kiedy zbyt dużo płytki nazębnej oraz resztek jedzenia pozostaje w jamie ustnej, zwiększa się ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
  • Zarazki to kolejny czynnik. Chociaż możemy nie lubić o tym myśleć, z czasem na naszych szczoteczkach gromadzą się zarazki. Dlatego, ważne jest, aby zawsze wymieniać akcesoria do zębów po przeziębieniu, ponieważ ryzykujesz ponowną infekcją przy każdym szczotkowaniu. 
  • Bakterie i grzyby mogą również rozwijać się we włosiu szczoteczki do zębów. Po szczotkowaniu, pamiętaj o dokładnym opłukaniu i wysuszeniu i przechowywaniu w pozycji pionowej, z dala od innych szczoteczek do zębów. Podczas podróży staraj się zakrywać główkę szczoteczki do zębów, aby nie zabrudziła się w drodze.

Kiedy należy wymienić główkę szczoteczki elektrycznej? Zwróć uwagę na włosie

Główkę szczoteczki elektrycznej najlepiej wymieniać co 12 tygodni. Należy to robić częściej niż w przypadku manualnej, ponieważ elektryczne często mają krótsze włosie. Z tego powodu, mają tendencję do szybszego zużycia i wymagają, wcześniejszej wymiany. Możesz nawet zmienić główkę szczoteczki wcześniej niż po 12 tygodniach, jeśli zauważysz, że włosie nie wydaje się być w najlepszym stanie.

Więcej o: