Co ile trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów? Wiele osób popełnia błąd, narażając swoje zdrowie

Kiedy ostatnio wymieniałeś szczoteczkę do zębów? Podczas gdy pamiętamy o wyrzucaniu przeterminowanej żywność czy kosmetyków, często zapominamy o naszych akcesoriach do higieny jamy ustnej. Aby zachować zdrowie, sprawdź, jak często to robić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Higiena jamy ustnej jest o wiele ważniejsza, niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. W ciężkich przypadkach, brak dbania o zęby może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak choroby serca i cukrzyca. I chociaż zmiana szczoteczki do zębów nie jest najważniejszym elementem, aby zachować idealne zdrowie jamy ustnej, zbyt długie trzymanie tej samej może przynieść poważne konsekwencje.

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Co ile trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów? O tym należy pamiętać

Używanie tej samej szczoteczki do zębów przez zbyt długi czas może sprawić, że nie będzie ona tak skuteczna, a nawet może przynieść więcej szkody niż pożytku. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ręczną szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy do czterech miesięcy.

  • Jeśli używasz jej znacznie dłużej, włosie zacznie się postrzępić i zużyje, i nie będzie tak skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Kiedy zbyt dużo płytki nazębnej oraz resztek jedzenia pozostaje w jamie ustnej, zwiększa się ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
  • Zarazki to kolejny czynnik. Chociaż możemy nie lubić o tym myśleć, z czasem na naszych szczoteczkach gromadzą się zarazki. Dlatego, ważne jest, aby zawsze wymieniać akcesoria do zębów po przeziębieniu, ponieważ ryzykujesz ponowną infekcją przy każdym szczotkowaniu. 
  • Bakterie i grzyby mogą również rozwijać się we włosiu szczoteczki do zębów. Po szczotkowaniu, pamiętaj o dokładnym opłukaniu i wysuszeniu i przechowywaniu w pozycji pionowej, z dala od innych szczoteczek do zębów. Podczas podróży staraj się zakrywać główkę szczoteczki do zębów, aby nie zabrudziła się w drodze.

Hasbulla Magomedov Ma 91 cm wzrostu i waży około 16 kg. Twierdzi, że inni mu "zazdroszczą"

Kiedy należy wymienić główkę szczoteczki elektrycznej? Zwróć uwagę na włosie

Główkę szczoteczki elektrycznej najlepiej wymieniać co 12 tygodni. Należy to robić częściej niż w przypadku manualnej, ponieważ elektryczne często mają krótsze włosie. Z tego powodu, mają tendencję do szybszego zużycia i wymagają, wcześniejszej wymiany. Możesz nawet zmienić główkę szczoteczki wcześniej niż po 12 tygodniach, jeśli zauważysz, że włosie nie wydaje się być w najlepszym stanie.

Więcej o: