Najgorsze co możesz zrobić po umyciu włosów? Eksperci ostrzegają. "Powoduje ich łamanie"

Istnieje wiele mitów urodowych, szczególnie dotyczących pielęgnacji włosów. Jednym z nich jest to, że spanie z mokrymi włosami niszczy je. Przekonaj się, jak jest naprawdę i o czym jeszcze lepiej pamiętać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli chodzi o właściwą pielęgnację włosów, rzadko można znaleźć jedną zasadę dla wszystkich. Większość rzeczy jest zależna od wielu czynników osobistych, na przykład od długości włosów, częstotliwości ich mycia i łatwości puszenia się. Nadal jednak istnieją pewne nawyki związane z włosami, które są kategorycznie złe dla naszego zdrowia włosów i są bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Jednym, z najpopularniejszych mitów urodowych jest to, że spanie z mokrymi włosami niszczy je. Jak wygląda prawda?

Zobacz wideo Jak Cleo dba o doczepiane włosy?

Czy spanie z mokrymi włosami naprawdę je niszczy? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Dla niektórych osób kąpiel na koniec dnia obejmuje również mycie włosów, które mogą być jeszcze mokre, gdy kładą się do łóżka. Powszechnie uważa się, że spanie z niewysuszoną fryzurą to zły pomysł, zwiększający ryzyko przebudzenia z przeziębieniem lub prowadzący do splątanych i połamanych loków. Osoby, które regularnie kładą się spać z mokrymi włosami warto, żeby zwróciły uwagę na wszelkie zmiany w stanie zdrowia ich skóry lub włosów, zanim zdecydują, czy kontynuować tego rodzaju rutynę przed snem. Divya Sabanayagam w rozmowie z magazynem "Vogue" ostrzega:

Jak mokre mogą być włosy, gdy kładziemy się spać? Powinny być jedynie lekko wilgotne, a na pewno nie całkowicie mokre. Spanie z całkowicie mokrymi włosami uszkadza mieszki włosowe i powoduje ich łamanie, dlatego warto wysuszyć je suszarką, najlepiej mniej więcej w 70 procentach, lub pozwolić im wyschnąć naturalnie.

Ponadto mokre włosy stanowią świetną pożywkę dla bakterii, grzybów i roztoczy, które znajdują się na pościeli. Spanie z niewysuszonymi pasmami może zaburzyć pH skóry głowy, prowadząc do powstania łupieżu czy grzybicy skóry. Ekspertka radzi również, aby zmienić poszewkę, jeśli planujesz spać z mokrymi włosami. Najlepszym wyborem będzie jedwabna opcja, która mniej naraża na uszkodzenia niż zwykłe bawełniane. Jedwabna powierzchnia pozwala również poszczególnym pasmom włosów pozostać oddzielonymi od siebie, co ogranicza plątanie się włosów trakcie snu.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów. Lepiej przestań je stosować, jeśli zależy ci na zdrowiu pasm

  • Zbyt częste mycie szamponem. Nadmierne mycie szamponem to jeden z największych błędów w pielęgnacji włosów, jakie możesz popełnić, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowych i świeżych pasm. Codzienne mycie, może pozbawić je naturalnych olejków, czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia i wiele innych problemów. Miej oko na to, jak zachowują się włosy, aby znaleźć swoją idealną liczbę cotygodniowych myć.
  • Za mało szamponu. Stosowanie zbyt małej ilości szamponu może prowadzić do gromadzenia się osadów na skórze głowy. Może to nie tylko prowadzić do swędzenia, dyskomfortu i tłustej skóry głowy, ale może również przeszkadzać we wzroście.
  • Nałożenie odżywki na mokre włosy. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać produkty nawilżające, czyli odżywki i maski, upewnij się, że włosy nie są  zbyt mokre podczas ich stosowania. Delikatnie wyciśnij cały nadmiar wilgoci z włosów i powtarzaj czynność, aż włosy będą wilgotne, zamiast mokrych. Nałóż maskę lub odżywkę i pozostaw na kilka minut przed spłukaniem.
  • Czesanie bardzo suchych lub bardzo mokrych włosów. Szczotkowanie włosów na sucho jest jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji włosów, które mogą prowadzić do ich łamliwości. Niezależnie od tego, czy rozczesujesz, czy stylizujesz, najpierw zwilż i zmiękcz włosy.
  • Nakładanie "mokrego" lakieru do włosów przed użyciem narzędzi termicznych. Niewiele jest gorszych dźwięków niż skwierczenie i parowanie włosów podczas stylizacji prostownicą. Nałożenie mocno utrwalającego lakieru do włosów przed użyciem gorących narzędzi jest biletem w jedną stronę do spowodowania poważnych długoterminowych uszkodzeń.
Więcej o: