Jak nakładać samoopalacz na twarz, żeby nie było smug? Trik na równomierną opaleniznę

Wiele osób, pragnie mieć opaloną cerę przez cały rok, bez konieczności wystawiania się na słońce. Nałożenie samoopalacza na twarz wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jak uniknąć popularnych plam podczas aplikacji na skórę? Sprawdź, na czym polega "tantouring", czyli trwałe konturowanie twarzy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Albo je kochasz, albo nienawidzisz. Samoopalacz to produkt, który pozwala uzyskać opaloną cerę bez narażania się na szkodliwe dla skóry promienie słoneczne UV. Produkt zawiera zazwyczaj związek samoopalający zwany dihydroksyacetonem (DHA). Reaguje on z funkcjami aminowymi przenoszonymi przez aminokwasy górnej warstwy skóry, czyli martwych komórek warstwy rogowej. Ta reakcja powoduje właśnie efekt brązowienia skóry. Należy jednak pamiętać, że bez powtarzania aplikacji samoopalacza na twarz, brązowienie skóry stopniowo zanika (w ciągu 5 do 7 dni). Powodem, jest częste odnawianie się warstwy rogowej w naturalnym procesie złuszczania.

Zobacz wideo Jak prawidłowo nałożyć samoopalacz?

Jak nakładać samoopalacz na twarz, żeby nie było smug? Pamiętaj o pielęgnacji po opalaniu

Aplikacja samoopalacza na twarz to prosty sposób na utrzymanie brązowego blasku przez cały rok. Zobacz, jak wykonać ją bezproblemowo i uniknąć nieestetycznych smug.

 • Wybierz samoopalacz do rodzaju skóry. Weź pod uwagę typ swojej skóry: tłusta, sucha, normalna, z wypryskami. Niektóre samoopalacze nie są komedogenne, co może pomóc w zapobieganiu blokowaniu porów, jeśli masz skłonność do wyprysków. Samoopalacz, który jest przeznaczony specjalnie do twarzy, lepiej nadaje się do stosowania na twarz niż samoopalacz przeznaczony do ciała. Samoopalacze mogą występować w odcieniach lub być przezroczyste. Pigmentowane produkty do opalania twarzy zwykle są jaśniejsze niż produkty do opalania ciała, należy dokładnie rozważyć ich odcień, tak aby pasował do koloru skóry.
 • Przygotuj skórę. Przygotowanie cery jest istotną częścią, aby zmaksymalizować efekty samo opalania. Zanim zaczniesz nakładać produkt na twarz, upewnij się, że skóra jest oczyszczona i nawilżona. Usunięcie nierówności naskórka przy użyciu peelingu, najlepiej dzień wcześniej, uchroni cię przed powstaniem plam. 
 • Nałóż samoopalacz na twarz przy użyciu rękawicy. Nałóż niewielką ilość produktu i wykonuj koliste ruchy. Jeśli wybierzesz mgiełkę do opalania w sprayu, trzymaj ją około 10 cm od twarzy, rozpylając w dół, środek i boki twarzy. Jeśli wybierzesz samoopalacz w kremie, delikatnie i równomiernie wmasuj palcami w skórę, aż do linii włosów oraz z przodu, po bokach, z tyłu szyi, wokół uszu oraz gładką, równą warstwę na płatkach uszu. Jeśli używasz pigmentowanego samoopalacza, aplikuj produkt za pomocą pędzla do makijażu lub palców. Nałóż go pod linię szczęki, na łuki brwiowe i kości policzkowe.
 • Zmyj samoopalacz z powierzchni skóry. Poczekaj, aż upłynie czas wskazany przez producenta (około 2-4 godzin). Zobacz efekty w świetle dziennym.

Nauka opalania twarzy to nie tylko przygotowanie i aplikacja, ale także pielęgnacja po opalaniu. Aby opalenizna była trwała i wyglądała pięknie jak najdłużej, stosuj te porady.

 • Unikaj złuszczania.
 • Nawilżaj skórę. Stosuj kremy bez olejów.
 • Używaj lekkich kremów przeciwsłonecznych do ochrony twarzy.
 • Unikaj produktów z retinoidami lub złuszczającymi, gdy masz samoopalacz na twarzy, ponieważ mogą one wysuszać skórę.

Konturowanie twarzy samoopalaczem. Na czym polega "tantouring"?

Trendy kosmetyczne na TikToku przychodzą i odchodzą, ale jeden z nich utrzymuje się od kilku sezonów i nadal nabiera tempa: tantouring. Nazwa to połączenie angielskich słów "opalenizny" i "konturowania". Ten trend upiększający może pomóc wyrzeźbić piękny kontur twarzy. Efekty samo opalania utrzymują się znacznie dłużej niż codzienny makijaż. Jak konturować twarz przy użyciu samoopalacza?

 1. Zacznij od wybrania produktu. Makijażystki polecają w tym celu samoopalacze o konsystencji pianki.
 2. Na kilka godzin przed nałożeniem samoopalacza weź prysznic i wykonaj, pielęgnację skóry. Zapewni to równomierną opaleniznę bez smug.
 3. Przed nałożeniem samoopalacza przyjrzyj się konturom twarzy i zdecyduj, gdzie chcesz ją wyrzeźbić. Najpopularniejsze miejsca do tworzenia cieni to okolice linii włosów, kości policzkowych i szczęki. Możesz pójść o krok dalej i nałożyć sztuczną opaleniznę na powieki, linię ust i boki nosa.
 4. Nałóż pierwszą warstwę konturu. Delikatnie wklepuj w obszar, który chcesz zaznaczyć.
 5. Konturuj małe obszary twarzy. W tym celu użyj pędzla do konturowania.
 6. Poczekaj 4-6 godzin na pełny kolor. Sztuczna opalenizna może na początku wyglądać trochę ciemno.
 7. Rano zmyj resztki samoopalacza. Aby zapewnić trwałość brązowego koloru tak długo, jak to możliwe, nie używaj przez kilka dni złuszczających produktów do pielęgnacji skóry.
Więcej o: