Wiele osób popełnia błąd podczas mycia zębów. Dentysta zdradza, dlaczego nie powinnaś tego robić

Gdy chcemy zaoszczędzić czas, staramy się wykonywać kilka czynności jednocześnie. Niektórzy podczas brania prysznica postanawiają też umyć zęby. Okazuje się jednak, że może się to negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Rano liczy się każda minuta. Gdy szykujemy się do pracy, chcemy wszystko zrobić szybko i sprawnie. Żeby zaoszczędzić czas podczas porannej toalety, myjemy zęby podczas brania prysznica. Zdaniem eksperta jest to jednak poważny błąd, który może mieć duży wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego?

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Dlaczego nie powinno się myć zębów pod prysznicem? Trzy powody

Dentyści wymieniają trzy powody, dlaczego nie powinniśmy myć zębów pod prysznicem. Pierwszy to wysoka temperatura, która wpływa na włosie szczoteczki do zębów, drugi to przenoszenie bakterii, a trzeci to zwiększone ryzyko upadku szczoteczki. Wystawienie szczoteczki na działanie ciepła i wilgoci osłabia włosie i czyni ją nieskuteczną. - Zawsze przechowuj szczoteczkę do zębów w chłodnym, suchym miejscu, z dala od prysznica i toalety, ponieważ bakterie uwielbiają namnażać się w mokrych i wilgotnych warunkach - mówi Parul Dua Makkara, lekarz chirurgii dentystycznej i właściciel firmy PDM Family Dental w Jericho, w rozmowie z Fox News Digital.

Czy powinniśmy używać płynu do płukania jamy ustnej? Dentystka odpowiada

Prysznic albo wanna to idealne miejsca do rozwoju bakterii. Są wilgotne praktycznie przez cały czas i korzysta z nich cała rodzina. Jeśli położysz szczoteczkę obok ścianki prysznicowej, na włosie szczoteczki mogą się przenieść bakterie. Wtedy podczas mycia zębów przenoszą się one do twoich ust. Zęby powinniśmy myć przy umywalce, gdyż strumień wody nie wytwarza wtedy takiej pary jak pod prysznicem.

Chociaż w telewizji są reklamowane płyny do mycia jamy ustnej, które likwidują wszelkie bakterie, nie powinniśmy ich używać. Nie rozróżniają one dobrych bakterii od złych. - Regularne stosowanie płynu do płukania może być szkodliwe dla mikrobiomu jamy ustnej i należy go unikać - mówi dentystka Fatima Khan z Altus Dental w Houston.

Jak często myć zęby? O tym warto pamiętać

Dentyści sugerują wymianę szczoteczki do zębów co trzy lub cztery miesiące. Oczywiście możesz wymienić szczoteczkę wcześniej, jeśli włosie będzie wyglądać na zniszczone. Ekspert zaleca mycie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty i codzienne korzystanie z nici do zębów. Przechowuj szczoteczkę do zębów poza prysznicem, żeby zapobiec przenoszeniu bakterii ze ścianki na szczoteczkę, a następnie do jamy ustnej.

Więcej o: