Tych 4 produktów lepiej nie spożywać na kolację. Zrujnują sen i zdrowie

Są pewne produkty, których powinieneś unikać w porze kolacji. Spożywanie niektórych pokarmów może powodować zgagę, uniemożliwiać spokojny sen lub utrudniać osiągnięcie celów związanych z odchudzaniem. Unikaj tych 4 produktów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nasz organizm różnie reaguje na różne rodzaje pokarmów, co może mieć wpływ na trawienie, masę ciała i sen. Ponadto jedzenie potrzebuje czasu na strawienie w nocy. Dlatego to, co uwzględnisz w swoim ostatnim posiłku, czyli kolacji, ma znaczenie.

Zobacz wideo Sposób na niejadka według Katarzyny Bosackiej? "Zapraszajmy dzieci do kuchni"

Kiedy jest najlepszy czas na kolację? Spożywanie posiłków o odpowiedniej porze dnia może przynieść wiele korzyści

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i dlatego powinno być bardzo pożywne. Jednak kolacji, nie poświęca się, zbytniej uwagi. Nie należy jednak ignorować posiłku spożywanego tuż przed snem, ponieważ jedzenie niektórych pokarmów w nocy może powodować problemy zdrowotne, w tym zgagę, problemy z gazami, zaburzenia snu, przybieranie na wadze itp. Warto też zwrócić uwagę na czas. Dietetycy, jak podaje Forklift and Palate zalecają, aby kolację zjeść około czterech do pięciu godzin po zjedzeniu obiadu. Najlepiej między 17:00 a 18:00, gdyż jest to ostatnia godzina przyspieszonego tempa metabolizmu organizmu. Im dłużej dajesz organizmowi czas między ostatnim posiłkiem a snem, tym lepiej. 

Planujesz kolację? Lepiej unikaj tych 4 produktów

W przypadku doboru produktów składających się na naszą kolację powinniśmy zwrócić uwagę na ich lekkostrawność. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być jednak sycący i bogaty w składniki odżywcze. Najlepszym wyborem będzie więc pieczywo pełnoziarniste, chudy nabiał oraz mięso, a także warzywa o niskiej zawartości błonnika. Nie powinniśmy zapominać również o produktach, które nie powinny znaleźć się na naszym talerzu. Oto kilka pokarmów z wysoką zawartością tłuszczu i cukrów, których zjedzenie przed snem będzie wiązało się negatywnymi konsekwencjami dla organizmu.

  • Banany. Te owoce bogate w potas, wzmacniają układ odpornościowy organizmu i poprawiają jakość naszej skóry. Ale najlepiej unikać jedzenia bananów w porze kolacji. Może to prowadzić do powstawania niestrawności i wzdęć.
  • Masło ma wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, a także kalorii co sprawia, że spożywanie zbyt dużej ilości tego produktu jest niebezpieczne dla zdrowia serca i może prowadzić do szkodliwego przyrostu masy ciała. Ponadto zawarte w nim składniki wydłużają okres aktywności układu trawiennego, co przekłada się na jakość naszego snu.
  • Od czasu do czasu zdarza nam się wypić kubek ciepłego kakao przed snem. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Kakao w proszku, ma wysoki poziom kofeiny, która może negatywnie wpłynąć na sen.
  • Picie czarnej herbaty wieczorem, jak często to się zdarza, do kolacji może przynieść negatywne skutki w postaci niewyspania i problemów z zaśnięciem. Napój ten zawiera kofeinę, która pobudzi aktywność mózgową, na której niekoniecznie zależy nam przed udaniem się do łóżka.
Więcej o: