Jak szybko zminimalizować widoczność siniaka? Pomogą okłady z tego, co masz w domu

Jak szybko zminimalizować widoczność siniaka? Wiele osób szuka w tym celu rozwiązań w aptece, jednak istnieją też domowe metody. Niektóre z nich stosowały już nawet nasze babcie i prababcie. Te triki są proste i niezawodne. Co należy zrobić?

Siniak jest krwiakiem wywołanym podskórnym wylewem krwi, który ma miejsce podczas uszkodzenia naczyń krwionośnych. W efekcie na skórze można zauważyć charakterystyczny, siny i często bolesny w dotyku odcień. Jak przyspieszyć proces gojenia zmiany? Mało kto wie, że pomogą domowe metody.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Jak długo utrzymuje się siniak? W tym przypadku skonsultuj się ze specjalistą

Siniaki zazwyczaj znikają samoistnie, a proces często trwa około 7-10 dni. Zmiana skórna z czasem zmienia zabarwienie — od sinej i zielonkawej, aż po żółte. Ma na to wpływ rozkład składników we krwi, a zwłaszcza barwnik krwinek czerwonych, hemoglobina. Jeśli znikanie siniaków trwa dłużej niż miesiąc, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Proces gojenia siniaków można przyspieszyć produktami ze sklepu, jednak nie zawsze jest to potrzebne. Okazuje się, że problem można rozwiązać też prostymi, domowymi metodami.

Co pomaga na siniaki? Domowe sposoby szybko rozwiążą problem

Istnieje kilka prostych sposobów, które przyspieszą gojenie się siniaków. Okazuje się, że niektóre są bardzo tanie, a niezbędne produkty możesz mieć już w swoim domu.

  1. Okład z liści kapusty — Liście zawierają spore ilości witaminy C, która wpływa na zmniejszenie podskórnych krwiaków. Wystarczy potłuc wewnętrzną część liścia kapusty czymś ciężkim, by wypuścił sok, a następnie przyłożyć do skóry i owinąć miejsce bandażem. Metodę można zastosować przed położeniem się spać, a rankiem zmiana powinna być mniejsza.
  2. Okład z octu — Rozpuść w 100 ml wody 1 łyżkę octu, nasącz gazę płynem i przyłóż do siniaka. Trzymaj okład przez kilkanaście minut.
  3. Kompres z lodu — Jeśli dopiero co doszło do stłuczenia, możesz przyłożyć w bolące miejsce lód owinięty bawełnianą ściereczką. Metoda zahamuje wewnętrzne krwawienie, a co za tym idzie, obrzęk będzie mniejszy.

Pamiętaj, by nie stosować okładów na otwarte rany, co, zamiast pomóc, mogłoby pogorszyć sytuację.

Więcej o: