Zaparz i stosuj jako tonik na twarz. Napar z popularnych kwiatów spowolni starzenie się skóry

Mało kto zdaje sobie sprawę, że popularne kwiaty forsycji można zaparzyć i stosować jako tonik do przemywania twarzy. Domowy kosmetyk dzięki swoim właściwościom opóźni starzenie się skóry i zmniejszy obrzęki. Jak przygotować napar?

Forsycje rosną w wielu miejscach i mało kto zdaje sobie sprawę, jakie korzystne działanie mogą przynieść w codziennej pielęgnacji ciała. Wczesną wiosną można je rozpoznać po licznych, żółtych kwiatkach, które nie dość, że są łatwe w uprawie, to jeszcze pięknie się prezentują. Okazuje się, że napar z kwiecia można stosować jako tonik do przemywania twarzy. Jak go przygotować i jakie przyniesie działanie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Często niedoceniane, a rosną wśród nas. Kwiaty forsycji mają szereg pozytywnych właściwości

Mało kto wie, że kwiaty forsycji zawierają wiele korzystnych dla zdrowia związków bioaktywnych. Działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Mają sporo witaminy C i rutyny, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają pojawianiu się "pajączków" na skórze. Delikatne kwiatki pomagają też zmniejszyć widoczność opuchlizny i obrzęków.

Wyciąg z kwiatu forsycji od dawna stosuje się w kosmetyce. Można go znaleźć w sklepowych tonikach i kremach. Regularne stosowanie na skórę sprawi, że cera będzie wyglądała młodo (zmniejszy widoczność zmarszczek), a także będzie się starzeć o wiele wolniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystny produkt przygotować samemu w domu. Jak to zrobić?

Zaparz płatki i poczekaj, aż ostygną. Stosuj na twarz jako tonik oczyszczający

Chcąc wykorzystać kwiaty forsycji do przygotowania pielęgnacyjnego naparu, należy pamiętać, by zbierać tylko te, które rosną w pełni naturalnym środowisku. Okolice autostrad i obecność samochodów działają na nie negatywnie — są zanieczyszczone spalinami, dlatego warto poszukać kwiatów rosnących z dala od człowieka. Najlepszym czasem na zbieranie forsycji jest kwiecień i maj, gdy kwiaty są świeże. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by je ususzyć i wykorzystać później. Jak przygotować tonik?

  1. Zalej garść świeżych lub suszonych kwiatów dwoma szklankami wrzątku, przykryj naczynie talerzykiem i odczekaj około 40 minut.
  2. Przecedź wywar i stosuj jako tonik do twarzy.

Pamiętaj, by przed zastosowaniem naparu z forsycji na twarz wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli cierpisz na alergię, a kwiaty nie są dla ciebie korzystne, pomoże ci to uniknąć późniejszych problemów skórnych.

Więcej o: