Przypadłość, jaką jest wdowi garb, często kojarzy się z osobami starszymi i kobietami. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że sam może tego doświadczyć. Wszystko ze względu na coraz częściej prowadzony siedzący tryb życia i wielogodzinną pracę przed komputerem. Okazuje się, że istnieją ćwiczenia, które w pewnym stopniu zwalczą uciążliwą dolegliwość i zmniejszą towarzyszący jej ból. Ważne, by wykonywać je systematycznie, ponieważ bez tego nie osiągnie się żadnych efektów. W trosce o zdrowie warto też udać się do lekarza specjalisty, który zweryfikuje stan pleców, odpowie na pytania i przygotuje odpowiednie dla organizmu ćwiczenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wdowi garb można rozpoznać po nieestetycznej narośli pojawiającej się w okolicy połączenia odcinka szyjnego i odcinka piersiowego kręgosłupa. Co istotne, pojawia się po licznych, często wieloletnich zaniedbaniach w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.
Wdowi garb może się wiązać z wieloma nieprzyjemnymi i bolesnymi dolegliwościami. Mowa o bólu głowy, drętwieniu kończyn, mrowieniu rąk, bruksizmie, sztywnych mięśniach, a nawet szumie w uszach. Więcej informacji dotyczących schorzenia i tego, jak bardzo wdowi garb zdążył się rozwinąć, można uzyskać u ortopedów i fizjoterapeutów. Ważne, by podejmować się odpowiednich ćwiczeń jak najszybciej — regularność wymaga dyscypliny, a zwalczenie zmiany nie następuje w krótkim czasie. Oprócz aktywności fizycznej warto też poddawać się specjalnym masażom i prowadzić zdrowy tryb życia, pełen ruchu i zbilansowanej diety.
Tiktokerka @zafizjowana w jednym z nagrań opowiedziała, czym jest wdowi garbi i pokazała zestaw ćwiczeń mających na celu zmniejszenie bolesnej przypadłości.
Pod nagraniem @zafizjowana pojawiły się komentarze zainteresowanych ćwiczeniami internautów. Niektórzy przyznali, że mają podobny problem. Inni komentujący podzielili się też własnymi radami mającymi na celu zmniejszenie wdowiego garbu.
Świetne są też tejpy, chociażby żeby przypominały pacjentowi o prawidłowej postawie ciała w ciągu dnia.
Warto dodać, że oddychanie przeponą to nie pompowanie brzucha. Tylko dolne żebra 'oddychają'.
Mam z tym straszny problem.