Domowe kosmetyki do twarzy i włosów możesz z łatwością przygotować samodzielnie z tego, co masz pod ręką. Właśnie trwa sezon na jedno z najcenniejszych ziół, które rośnie praktycznie wszędzie. Dzięki temu możesz je zebrać i stworzyć tonik do twarzy, który nic nie kosztuje. Jak go przygotować? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pokrzywa, bo o niej mowa, rośnie w Polsce od wczesnej wiosny do jesieni. Najlepiej zbierać ją jednak w maju, gdy jest młoda i ma w sobie najwięcej cennych właściwości. Warto zrobić wówczas jej zapasy na cały rok, susząc zebrane liście. Dzięki temu regularnie będzie można wykorzystać pokrzywę nie tylko do picia, lecz także poprawy kondycji włosów czy wyglądu cery. Wszystko dlatego, że zioło to zawiera w sobie mnóstwo witamin i minerałów takich jak witamina C, witamina K, żelazo, krzemionkę, potas, fosfor, karoten, żelazo i wapń. Jak działa?
Pokrzywę można wykorzystać w różnych celach. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i moczopędnie. Doskonale sprawdzi się też w walce z łupieżem, ponieważ działa przeciwłupieżowo, przeciwświądowo oraz przeciwłojotokowo. W pielęgnacji cery pomaga zwalczyć trądzik, wygładza skórę, łagodzi wypryski, przebarwienia oraz ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Zobacz, jak przygotować z niej domowe kosmetyki do twarzy i włosów.
Pokrzywę należy zbierać w maju z dala od ulic i miasta, by miała najlepsze właściwości. Po ususzeniu można wykorzystać ją na wiele sposobów. Wystarczy przygotować napar, a zastosujesz go w różnych przypadkach. Trzy łyżki suszonej pokrzywy zalej szklanką gorącej wody i odstaw na trzydzieści minut do godziny. Po tym czasie możesz odcedzić mieszankę, a gdy przestygnie przelać ją do butelki z atomizerem. W ten sposób wykorzystasz gotowy napar jako tonik do twarzy, spryskując ją po każdym myciu, a przed aplikacją kremu. Ten sam produkt zastosuj również jako wcierkę do włosów, spryskując nią skórę głowy i wykonując masaż. Domowy tonik z pokrzywy przechowuj w lodówce przez pięć dni do tygodnia, a po tym czasie przygotuj nowy napar.
Napar z pokrzywy możesz nie tylko stosować do pielęgnacji włosów i skóry, lecz także warto go pić, by wspomógł zewnętrzne działanie od środka organizmu. Dzięki temu szybciej zauważysz efekty. Warto też pamiętać, że przed pierwszym użyciem domowych kosmetyków z pokrzywy należy wykonać próbę uczuleniową i stosować je tylko wtedy, kiedy nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Gotowy napar sprawdzi się również jako baza maseczek do twarzy. Wystarczy wówczas zmieszać glinkę kosmetyczną z odrobiną toniku z pokrzywy i zaaplikować na oczyszczoną, suchą twarz. Po 10 minutach zmyj maseczkę i ciesz się gładką, promienną cerą.